Archivum
Katonafotók az első világháborúból
Tóth Zoltán első világháborús fotógyűűjteményéből nyílt kiállítással vette kezdetét a magyar kultúra napi ünnepség Zalalövőn, a Salla Művelődési Központban.
Kiállítás a magyar kultúra napján Zalalövőn
Kiss Gábor, a Deák Ferenc Megyei Könyvtár igazgatója méltatta a nem mindennapi tárlatot. A magyar kultúra napja és az első világháború összefüggése kapcsán úgy vélekedett, hogy a magyar népnek az első világháború volt az utolsó közös kollektív élménye, mert akkor még egyben volt a régi Nagy-Magyarország, a magyarok és a nem magyar nemzetiségek a Kárpátoktól a Mura-vidékig ugyanazon a zászlók alatt, ugyanannak a királynak a szolgálatában harcoltak a különböző harctereken. Mint fogalmazott, az első világháború rendkívül mély nyomot hagyott a magyar kultúrában, ebben az időszakban katonanóták születtek, melyek azóta közkincsé váltak. A háború beépült az egész magyar nép tudatába, melyet követően évtizedekig nem lehetett azt elképzelni, hogy egy falusi vagy polgári házba úgy belépve, az ember ne pillantson meg egy nagy méretű katonafotót a falon.
Az igazgató kitért arra is, hogy a zalai katonák minden katonai alakulatban szolgáltak. A két nagykanizsai gyalogezred közül az egyik a 48. császári és királyi ezred volt, itt szolgált régebben Petőfi Sándor is. A másik a 20. honvéd gyalogezred, a harmadik a zalaegerszegi 6. honvéd huszárezred volt, melynek Keszthelyen is volt alosztálya. 1914 augusztusában mindnyájukat mozgósították a galíciai frontra, ahol a két gyalogezred 1916 végéig tartózkodott. A kiállításra kitérve arról is beszélt, hogy a kedélyesebb képek ellenére sokat szenvedtek a katonák a harctereken; a Bruszilov-offenzívában a két zalai gyalogezred 80 százaléka odaveszett. A túlélők az olasz frontról, a Piave folyótól rendezett sorokban jöttek haza Nagykanizsára a háború végén, a huszárezred megmaradt tagjai 1918 végén térhettek haza Galíciából, de már nem abba az országba, amelyből elmentek.
Hangsúlyozta, a fotókiállítás ebbe a múltba visz bennünket vissza, köszönet érte Tóth Zoltánnak, aki megvásárolta ezt a gyűjteményt, és most a szélesebb közönség elé bocsátotta.
Az Érdekes Újság haditudósításaiból származó fotókra egy bécsi börzén talált rá a gyűjtő. A képek egy 63 vármegyés címkével díszített albumban voltak, sikerült egyben megvásárolni azokat. Mindig is foglalkoztatta a történelem, és úgy gondolta, nem engedheti meg, hogy egy ilyen jelentős magyar történelmi érték, emlék külföldre kerüljön, mondta el érdeklődésünkre Tóth Zoltán.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban