Archivum
Formálódnak a látványraktárak
Múzeumpedagógiai programjaikat ismertették a Zalaegerszegen működő közgyűjtemények a Göcseji Múzeumban. Az információs napon a pedagógusok megismerkedhettek a Magyar Olajipari Múzeum, a Göcseji Múzeum és a Göcseji Falumúzeum kínálatával. A múzeumi órák főleg óvodásoknak, általános- és középiskolásoknak szólnak, de a felnőttek is találhatnak kedvükre való programot.
Bővülő múzeumpedagógiai kínálat
A délután folyamán az érdeklődők megtekinthették a Göcseji Múzeumban folyó építési munkálatokat is. A TIOP egyik pályázatának köszönhetően ugyanis a régi raktárak és műhelyek helyén, ősztől múzeumpedagógiai foglalkoztatótermek nyílnak. A "Gyűjtemények közös térben" projekt részleteiről Varjú András műszaki osztályvezető számolt be. Mint mondta, a 94,6 millió forintos beruházást követően nemcsak új, hanem lényegesen nagyobb terekkel bővül a múzeum. A földszinten és az emeleten is foglalkoztatótermek és úgynevezett látványraktárak jönnek létre, melyek egy-egy szakterület köré szerveződnek. Külön terme lesz a történeti, néprajzi, régészeti, ipar- és képzőművészeti gyűjteménynek. A foglalkoztatótermek alkalmasak lesznek szakkörök, múzeumi órák, előadássorozatok lebonyolítására, de kutatókat is várnak.
A Magyar Olajipari Múzeum programjait Cseh Valentin történész-muzeológus ismertette. Elhangzott: az intézménynek sikerült 25 millió forintot nyerniük egy pályázaton, így ők is új oktató- és kiállítótermeket hoznak létre, mellyel bővíteni tudják befogadóképességüket, és múzeumpedagógiai kínálatukat. Ami jelenleg is futó programjaikat illeti: a diákok és a jelentkező csoportok megismerkedhetnek az olajipari múzeum térképgyűjteményével, a Föld és földi élet világával, az ásványokkal, a kőolaj kutatás történetével, és a "fekete arany" hasznosításával.
A Göcseji Múzeum idei programjait Necze Gábor, a "Göcseji hagyományok - értünk" projektvezetője, és Kissné Kovács Ágnes, a "Szerethető múzeum" projektvezetője ismertette. Az előbbi foglalkozással kapcsolatban Necze Gábor elmondta: a TÁMOP által támogatott órák célja az élethosszig tartó tanulás propagálása, a múzeumba látogatók számának növelése, továbbá a göcseji hagyományok továbbélésének elősegítése. A skanzenben zajló múzeumpedagógiai órák többek között a fenntartható élettel, a kézművesség történetével, a Kárpát-medence hangszereivel, a zalai táncokkal és a népi építészet történetével foglalkoznak.
A múzeumban és skanzenben tovább folytatódnak a hagyományos múzeumi órák, tematikus napok és osztálykirándulások is. A diákok az egyes alkalmakkor megismerkedhetnek a régészek munkájával, a középkori várak történetével, a zalai képzőművészettel, a fazekassággal, a restaurátorok munkájával, de Németh János keramikusművész állandó kiállítására is ellátogathatnak.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban