Archivum
A leghűségesebb magyar
A Rákóczi-szabadságharcnak állít emléket az a tizennégy tablóból álló kiállítás, mely a zalaegerszegi polgármesteri hivatal aulájában nyílt a közelmúltban. Az előző évben az ország a szabadságharcot (1703-1711) lezáró szatmári békekötés 300. évfordulójára emlékezett, s a jeles alkalomból a Hadtörténeti Intézet egy vándorkiállítást indított útjára a nyíregyházi Jósa András Múzeum szakmai közreműködésével.
Tárlat a Rákóczi-szabadságharc emlékére
A "Romhánytól Majtényig - A szatmári békekötés és előzményei" című kiállítás több magyarországi és határon túli város után most érkezett Zalaegerszegre a Rákóczi Szövetség helyi szervezete és a Zalai Magyar Nemzeti Szövetség közreműködésével. A képekkel gazdagon illusztrált tárlat széles körűen mutatja be a kuruc-labanc szembenállás főbb momentumait, legfontosabb személyiségeit, valamint a szabadságharc diplomáciai és katonai eseményeit.
A prezentáció azért is tanulságos, mert az évforduló kapcsán megemlékezik a szatmári békét megkötő utolsó kuruc fővezérről, Károlyi Sándorról is. A báró személyisége máig vitatott, annak ellenére, hogy sikerült egy kompromisszumokon alapuló, s eredményes békekötését aláírnia: a szabadságharc résztvevőinek megkegyelmeztek, a nemesek megtarthatták kiváltságaikat. A magyarok ugyan elfogadták a Habsburgok érvényesülését, akik viszont cserébe lemondtak az abszolutista törekvéseikről. Rákóczi azonban nem élt a hűségeskü lehetőségével, inkább a száműzetést választotta.
A tárlatnyitón Pál István a nemzeti szövetség helyi vezetője köszöntötte a résztvevőket, a kiállítást pedig Balaicz Zoltán alpolgármester ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, felelevenítve Rákóczi Ferenc életének és magának a szabadságharcnak a legfontosabb pillanatait. Elhangzott: Rákóczi megérdemli a leghűségesebb magyar kitüntető címet, hiszen haza- és nemzetszeretete ma is példakép lehet mindannyiunk számára. Nemcsak kiváló államférfi volt, hanem diplomata, író és bölcselő is, akinek már életében kultusza lett. Fontos, hogy a mostani tárlattal felfrissítsük, és egyúttal el is mélyítsük a róla szóló tudásunkat - fogalmazott az alpolgármester.
A kiállítás február végéig látható a város egyik legforgalmasabb aulájában, majd Lengyelországba utazik tovább.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a Momentum -
rovatunk hírei
JASON BOURNETINI NINDZSA TEKNŐCÖK: ELŐ AZ ÁRNYÉKBÓLA vadász és a jégkirálynőWARCRAFT: A KEZDETEKROSSZ SZOMSZÉDSÁG 2KUBO ÉS A VARÁSZHÚROKA FŐNÖKSPONGYABOB: KI A VÍZBŐL!TED 2POFÁZUNK ÉS VÉGÜNK MIAMIBAN top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitTehetség és munka címmel nyílt kiállítása a művészeti gimnazistáknakBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger Balázs