Archivum
A holokauszt áldozataira emlékeztek
A holokauszt 69. évfordulóján koszorúzással és megemlékezéssel rótták le kegyeletüket a résztvevők a magyar, köztük a több mint 1200 zalaegerszegi áldozat előtt, előbb a temetőben, majd a zsinagógában, ahol a haláltáborokban pusztult helyi lakosok neveit fehér szalagokon tüntették fel.
A Zalaegerszegi Zsidó Hitközség képviseletében Siklósi Vilmos elnök idézte fel a borzalmakat, majd arra figyelmeztetett, hogy újra visszhangzanak a gyűlölet szavai, a megbélyegzés, a kirekesztés újra jelen van a médiában, az utcán és a politika színterén. Az elnök a város és a helyi zsidó közösség kapcsolatát méltatva elmondta, a deportálás 70. évfordulójára hamarosan egy könyvet jelentetnek meg, amely a helyi zsidóság életét dolgozza fel napjainkig. A zsinagógában pedig egy örök interaktív kiállítás emlékezteti majd az odalátogatókat a városért anyagi, szellemi értékeket teremtő, magyar, zalaegerszegi zsidóságra. A város idén augusztusban helyet ad a Magyar–Izraeli Baráti Társaságok és Körök konferenciájának.
A gyászmegemlékezésen, mely valamennyi magyar áldozat tiszteletére gyertyagyújtással kezdődött, Nagy Tamás, megyei közgyűlés tagja, valamit Doszpoth Attila, Zalaegerszeg alpolgármestere emlékezett a XX. század legnagyobb borzalmára. Mindent el kell követni annak érdekében, hogy a közbeszéd, a közgondolkodás és végül mindennapjaink is mentesek legyenek a zsidóellenességtől, hangsúlyozták.
Schönberger András főrabbi beszédében úgy fogalmazott: egyedül a Teremtő képes arra, hogy ítéletet mondjon népek és emberek felett, egyedül ő képes belelátni a szívekbe. Ezért hozzá fordulunk a gyász perceiben, mikor azokra emlékezünk, akiket elhurcoltak. Részesei voltak egy olyan történelmi kornak, amikor megbélyegezték őket, elvették vagyonukat, hazájukat és életüket. A magyar kultúrán nőttek fel, magyarnak vallották magukat, magyarok voltak a szabadságharc idején is, és a hazáért ők is sokat szenvedtek, mint a többi magyarok.
A főrabbi végül azt hangoztatta, minden bűn, legyen az bármilyen színezetű, bűn marad. Tagadni, átírni és feléleszteni rémtetteket: ennél nagyobb bűn nincs.
A megemlékezésen pártok, egyházak, közintézmények és társadalmi szervezetek is képviseltették magukat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Bruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákról -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban