Archivum
Tévképzetek a népművészetről
Minden évszaknak megvan a maga néprajzi hagyománya. A mostaninak a farsang, lassan pedig kezdődik a böjti szezon. Marx Máriával, a Göcseji Múzeum etnográfusával most mégsem az ilyenkor szokásos tradíciókat elevenítettük fel. Sokkal inkább a köztudatban élő tévképzetekről, a média felelősségéről és a használható népművészet lehetőségeiről beszélgettünk.
Régi és új kerámiák: ne csak hagyományos, használható is legyen!
A "népies" mindig értékes?
A néprajzkutató szerint a sajtónak hatalmas szerepe van abban, hogy milyen kép rajzolódik ki a hétköznapi emberekben a népművészetről, népszokásokról. Sajnos egyre inkább azt tapasztalja, hogy az újságíróknak - legyen szó helyi, vagy országos, írott vagy elektronikus médiumról - sokszor egyszerűbb elővenni valamilyen néphagyományhoz kötődő, egyszerűen megfogalmazható, és gyorsan befogadható témát. Márpedig a népművészetet nem lehet gyorsan megemészteni - mondja.
- Persze önmagában nem azzal van a baj, hogy az emberek érdeklődnek a népművészet iránt, hiszen ez összességében örömteli. A gond az, hogy egyre több közhely születik a téma kapcsán. Ugyanakkor fontos gondolatok, nem jutnak el a közvéleményhez, más jelenségeket pedig túlmisztifikálnak. Manapság pedig az is megfigyelhető, hogy a népi kultúra - a focihoz és a politikához hasonlóan - valami olyan dologgá vált, amihez mindenki ért. "Városi ember ne mondja meg nekem...!"
Az etnográfus néhány konkrét tévképzetet is említett. Sokan keresik fel azzal, hogy mondjon, vagy mutasson valamilyen tipikusan zalai, vagy göcseji népszokást, viseletet vagy díszítésmódot, hiszen Göcsej elzárt vidék, ezért lennie kell ilyennek. A helyzet, hogy a tárgyi kultúrában nincs ilyen jellegű specialitás. Ennek okát ő is sokáig kutatta.
- Arra jutottam, hogy a magyarázat részben Zala társadalmi összetételében keresendő. Főleg elszegényedett kisnemesek éltek itt, akik sokkal inkább a polgári réteg szokásait, öltözködési stílusát igyekeztek átvenni, és nem a parasztságét. Nem alakult ki tehát olyan hangsúlyos paraszti kultúra, ami sajátos díszítőművészetet, vagy szokásokat eredményezetett volna.
Ami az elzártságot illeti: igaz, hogy Göcsej viszonylag elzárt terület volt még a 19. században is. A rossz talaj miatt a gabonakonjunktúra hatása kevésbé érződött az itt lakók anyagi viszonyain. Az elzártság miatt kevesebb közvetlen hatás érte a térséget, s talán az igény sem alakult ki arra, hogy új technikákat, díszítőmintákat vegyenek át.
Marx Mária szerint az az elképzelés sem helytálló, hogy minden népművészeti tárgy csak értékes lehet, ha régi. A korabeli emberek is készítettek giccses, csicsás darabokat. Nem kell átesnünk a ló túlsó oldalára, és csak azért értékesnek tüntetni fel valamit, mert az a népi kultúrából származik. Itt is fel kell ismerni, hogy mi az érték, és mi nem.
- Nem jó, ha a népművészet valamiféle konzervált állapottá válik. Nem nézhet ki minden úgy, mint 100 éve. Élőnek, ma is használhatónak és tisztíthatónak kell lennie. Olyan tárgyakra (edényekre, hímzésekre, csipkére stb.) van szükség, amit a ma embere is szívesen megvásárol, elérhető áron. Ehhez persze óriási változásra lenne szükség a népi iparművészeti alkotások szakmai minősítése terén. Sajnos, amíg a zsűrizés szabályai nem enyhülnek, amíg nem fogadják el azt, hogy a különböző tájegységek mintakincsei fellazulnak, illetve hogy új anyagok, új technikák kerülnek használatba, addig nehéz lesz bármin is változtatni.
A néprajzkutató pozitív példaként említette a zenét, ahol csodálatos és minőségi módon tud ötvöződni az autentikus népzene a modern hangzásokkal, vagy akár a klasszikus zenével és a jazz-el. Mindenki megtalálhatja a neki tetsző előadót, vagy stílust. Valami ilyesminek kellene történnie a tárgyi kultúra terén is.
Szerinte, ha a zsűrizés szabályai nem változnak, előbb utóbb a formatervezők, dizájnerek világából érkezik majd meg a változás. Rájuk ugyanis nem vonatkoznak ezek a szigorú szabályok, és bizonyos tendenciák, kísérletek már most is megfigyelhetők. Sokan próbálják a népművészet motívumait beemelni a formatervezésbe, így hozva létre hordható és szép darabokat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Szarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részéreTudatosan a pénzügyekben - Háztartási költségvetésZalaegerszegi fotósok a Nemzetközti Magyar Fotószalon szombathelyi tárlatánFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökHanga a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház idei első újszülöttjeVonat elé hajtott egy autó Zalaegerszegen, az Október 6. térnélA József Attila Városi Tagkönyvtár lett a legszebb díszítésű könyvtár -
rovatunk hírei
Esküvői Nyílt Nap 2025.Évköszöntő Szekeres Adrienn koncertVILÁGJÁRÓ - Észak-Amerika nemzeti parkjaiXII. Újévi KoncertZalaegerszegi Szilveszter 2024.Varázskör Júlia bölcsőjénél III.Téli szünidei matiné a MindszentyneumbanElőszilveszteri Operett GálaBejgliégető kajak-kenu vízitúra a Hévíz-patakonAdventi angyalkaland a Mindszentyneumban 2024. top 10
Jól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélEgy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó Zalaegerszegnél2025 a felismerések és a szárnyalás éve leszA szezon legjobb forralt borát ismét a Violkonyha készítetteBalaicz Zoltán: Folytatódik Zalaegerszeg dinamikus fejlődéseZalaegerszegi fotósok a Nemzetközti Magyar Fotószalon szombathelyi tárlatán