2025.01.06., hétfő - BoldizsárZalaegerszeg időjárása

Archivum

Tiszteljük egymásban az embert!

2014. november 04. kedd, 09:50
Címkék:

Amikor a roma holokauszt áldozataira emlékezünk, a megszomorítottak, a megalázottak, a meghurcoltak, a tömegesen elpusztítottak emlékének adózunk – fogalmazott Tolvaj Márta alpolgármester a zalaegerszegi vasútállomás előtti téren tartott megemlékezésen.

romaholokauszt3

Emlékezés a roma holokauszt áldozataira

Az alpolgármester felolvasta a bocföldei Kovács Gyuláné túlélő visszaemlékezését a 70 évvel ezelőtti borzalmakra. Édesapját még a háború elején vitték el, őt négy testvérével és édesanyjával együtt 1944 őszén. Egerszegig hajtották őket, ahol több mint száz roma családot raktak vagonokba, náci koncentrációs táborokba szállítva őket.

Az alpolgármester felhívta a figyelmet az emlékezés, a roma áldozatok megkövetésének fontosságára. Mint mondta, a lágerekben származásuk miatt megkínzottak és meggyilkoltak mind ugyanolyan emberek voltak, mint bármelyikünk. Városunk közösségének erejét adja, ha tiszteljük egymásban az embert, tiszteljük egymásban a magyart. A kölcsönös tisztelet lehet az a kulcs, hogy közös múltunk szégyenéből és fájdalmából új világot formálhassunk, hangsúlyozta.

romaholokauszt2

Horváth Aladár, a Zalaegerszegi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke felidézte, hogy milyen kegyetlen sors várta a fekete vonatokkal elhurcolt roma és zsidó származású embereket Dachau, Auschwitz–Birkenau haláltáboraiban. Kiemelte, hasonló szörnyűségnek soha többé nem szabad előfordulnia. Ezt szolgálja a megemlékezés, mely záloga annak is, hogy a roma kisebbség még jobban be tudjon illeszkedni a társadalomba

Árvai József, a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség alelnöke arról beszélt, kötelességüknek érzik, hogy megemlékezzenek a cigány származású áldozatokról is, akiket még a haláltáborokban is elkülönített barakkokban tartottak. Mint mondta, ma már teljesen egyenlő állampolgárok. Ez azonban akkor teljesedhet ki igazán, ha képzik magukat, a jogokat és kötelezettségeket egyaránt magukénak tudják.

romaholokauszt1

Forgács József a birkenaui tábor túlélőjeként osztotta meg emlékeit. Azon a hajnalon álmukból verték fel őket a zalaegerszegi csendőrök, majd kétnapos várakozás után rúgva, ütve terelték őket a marhavagonokba nemre, korra tekintet nélkül.

A beszédeket követően koszorúkat helyeztek el az egybegyűltek Farkas Ferenc szobrászművész alkotása előtt, amit 2003-ban állíttatott a megemlékezést szervező roma nemzetiségi önkormányzat.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK