Archivum
Tiszteljük egymásban az embert!
Amikor a roma holokauszt áldozataira emlékezünk, a megszomorítottak, a megalázottak, a meghurcoltak, a tömegesen elpusztítottak emlékének adózunk – fogalmazott Tolvaj Márta alpolgármester a zalaegerszegi vasútállomás előtti téren tartott megemlékezésen.
Emlékezés a roma holokauszt áldozataira
Az alpolgármester felolvasta a bocföldei Kovács Gyuláné túlélő visszaemlékezését a 70 évvel ezelőtti borzalmakra. Édesapját még a háború elején vitték el, őt négy testvérével és édesanyjával együtt 1944 őszén. Egerszegig hajtották őket, ahol több mint száz roma családot raktak vagonokba, náci koncentrációs táborokba szállítva őket.
Az alpolgármester felhívta a figyelmet az emlékezés, a roma áldozatok megkövetésének fontosságára. Mint mondta, a lágerekben származásuk miatt megkínzottak és meggyilkoltak mind ugyanolyan emberek voltak, mint bármelyikünk. Városunk közösségének erejét adja, ha tiszteljük egymásban az embert, tiszteljük egymásban a magyart. A kölcsönös tisztelet lehet az a kulcs, hogy közös múltunk szégyenéből és fájdalmából új világot formálhassunk, hangsúlyozta.
Horváth Aladár, a Zalaegerszegi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke felidézte, hogy milyen kegyetlen sors várta a fekete vonatokkal elhurcolt roma és zsidó származású embereket Dachau, Auschwitz–Birkenau haláltáboraiban. Kiemelte, hasonló szörnyűségnek soha többé nem szabad előfordulnia. Ezt szolgálja a megemlékezés, mely záloga annak is, hogy a roma kisebbség még jobban be tudjon illeszkedni a társadalomba
Árvai József, a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség alelnöke arról beszélt, kötelességüknek érzik, hogy megemlékezzenek a cigány származású áldozatokról is, akiket még a haláltáborokban is elkülönített barakkokban tartottak. Mint mondta, ma már teljesen egyenlő állampolgárok. Ez azonban akkor teljesedhet ki igazán, ha képzik magukat, a jogokat és kötelezettségeket egyaránt magukénak tudják.
Forgács József a birkenaui tábor túlélőjeként osztotta meg emlékeit. Azon a hajnalon álmukból verték fel őket a zalaegerszegi csendőrök, majd kétnapos várakozás után rúgva, ütve terelték őket a marhavagonokba nemre, korra tekintet nélkül.
A beszédeket követően koszorúkat helyeztek el az egybegyűltek Farkas Ferenc szobrászművész alkotása előtt, amit 2003-ban állíttatott a megemlékezést szervező roma nemzetiségi önkormányzat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért