Archivum
Átalakuló örökségvédelem
A magyar örökségvédelem átalakulása volt a témája a zalaegerszegi Városesztétikai Társaság (Vártár) és a Városvédő Egyesület legutóbbi ülésének, melynek vendége ezúttal dr. Gyimesi Endre országgyűlési képviselő, miniszteri biztos volt.
Új törvényekről tájékozódtak a civilek
Boda László, a Vártár vezetője elöljáróban elmondta: a civil szervezetek szempontjából több kérdést is felvet, hogy az átalakuló kulturális örökségvédelmi törvénynek milyen hatásai lesznek. Könnyebb lesz-e ezután megvédeni a műemlékeket a vállalkozóktól, milyen jogosítványai és felelőssége lesz az önkormányzatoknak, s a tervtanácsnak bővíti, vagy szűkíti-e a hatáskörét az új jogszabály.
Illusztráció (ZalaMédia archív)
Gyimesi Endre előadásában kiemelte, hogy a törvénymódosítással megváltozik a művelődési intézményrendszer működésének 140 éves gyakorlata, majd négy - a kulturális örökséget érintő - törvénymódosításról számolt be. Beszélt az átalakult levéltárak, múzeumok és könyvtárak új jogállásáról, a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások gyorsítását célzó törvénymódosításról és az új kulturális örökségvédelmi törvényről. Elhangzott: a cél az, hogy az egyes nagyberuházások gyorsan haladjanak, ám az is nemzeti érdek, hogy az ezek alatt lévő régészeti kincs ne pusztuljon. Ellenérdekű feleket kell tehát összehangolni, ami nem könnyű feladat; ezen segítenek most a törvénymódosítások.
Dr. Vándor László régész, a Göcseji Múzeum volt igazgatója, a Városvédő Egyesület elnöke szerint még bizonytalan a törvénymódosítások hatása. Szerinte a vidéki múzeumüggyel például nem történtek olyan pozitív dolgok, mint a levéltárakkal. A múzeumok városi önkormányzati fenntartása helyett egy regionális rendszert jobban el tudott volna képzelni. Egyelőre azt sem látja, hogy a most létrejövő járási hivatalokban lesz-e olyan szakember, aki a kulturális örökség ügyeiért felel. Az elnök szerint minden megváltozott, de az örökségvédelemre fordítható pénz nem lett több.
Gyimesi Endre válaszában kiemelte: legalább egy évnek el kell telnie, hogy értékelni tudjuk a változásokat. A rendszernek ki kell alakulni, s ő is reméli, hogy a közigazgatás új rendszerében megjelennek majd a kulturális örökségvédelemért felelős szakemberek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban