2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Egyre több a rászoruló

2009. szeptember 29. kedd, 14:06
Címkék:

A pénzügyi-gazdasági válság következtében, a munkahely elvesztése, a hitelek megdrágulása és egyéb létfenntartási problémák miatt egyes családok anyagi biztonsága veszélybe kerülhet, megeshet, hogy kénytelenek feladni korábbi életszínvonalukat, így egyre több azok száma, akik külső segítséghez fordulnak. Varga András, a keszthelyi Gyermekjóléti és Családsegítő Szolgálat vezetője szerint ugyan vélhetően kevesen vannak, akik nem ismerik az intézmény szolgáltatásait, ám még ma is akadnak, akik az alapvető ellátásokról kevésbé hallottak.

 

Nyáron is munkában a családgondozók

A szolgálat alapvető feladata a gyermekjóléti szolgáltatás, az alapfokú oktatási intézményben tanuló hátrányos helyzetű gyermekek veszélyeztetettségének megszüntetése, de széleskörű rehabilitációs programjuk révén feladatkörükbe tartozik az életvezetési, mentális és szociális tanácsadás is. Az anyagi biztonságot veszélyeztető gazdasági okok és megoldások tekintetében a felvilágosítás ma alapvető létfontosságú, a látszat ellenére nem csak halmozottan hátrányos helyzetű rétegek igénylik a tájékoztatást.

Amennyiben például ideiglenes pénzügyi probléma adódik, amit a család önerejéből rövid időn belül meg tud oldani, az intézmény tanáccsal szolgál a tekintetben is, milyen helyeken lehet plusz forrást szerezni a tartozások kiegyenlítéséhez.

Mivel Keszthely elsődlegesen a turizmusból él, a nyári időszak teendőit alapvetően meghatározza az ehhez kapcsolódó foglalkoztatási helyzet is. Ilyenkor általában a szezonális munkák miatt viszszaesik az álláskeresők száma, családügyi szempontból azonban a nyár a gyermeket nevelők számára plusz időigényt és anyagi ráfordítást jelent, így a segítség intézményes keretek között is szükségessé válhat.

A hátrányos helyzetben lévők többnyire ismerik a szolgálat tevékenységi körét, mégis gyakran egyfajta szégyenérzet miatt nem élnek a felkínált lehetőséggel. Ezért akadnak, akik későn kerülnek a látókörbe, például olyan közüzemi tartozást halmozva, amelyen már nehéz segíteni – mondta el lapunknak a szolgálat vezetője.

Keszthelyen jelenleg tizenkét fő családgondozó végzi munkáját a lakosság segítése érdekében. Szociális, pedagógiai illetve pszichológiai végzettségű munkatársak, akik azon dolgoznak, hogy a veszélyeztetett csoportoknak segítsenek visszajutni a perifériáról a megfelelő társadalmi szintre. A szolgálat látókörében csaknem százötven támogatásra szoruló család, mintegy kétszáz gyermek van. Mellettük a hajléktalanság mezsgyéjén lévőkre is figyelniük kell, bár szerencsére utóbbiak száma csökkent az elmúlt években.

Ahogy azt a szolgálat vezetője elmondta, nem bővelkednek túlzott anyagi lehetőségekben, de az önkormányzat, a megyei közgyűlés támogatása, a keszthelyi Karitasz és a Máltai Szeretetszolgálat civil csoportok támogatása, és a pályázati lehetőségek nagyban hozzájárulnak az eredményes működéshez, valamint a lakosság is aktív szerepet vállal a segítségnyújtásban.

A térségben élők felajánlásainak köszönhetően a közelmúltban több mint százharminc gyermek kaphatott ruhát, és több más tárgyi felajánlás is érkezett, érkezik folyamatosan, amelyeket a szolgálat a rászorulókhoz továbbít.

Rekreációs programjaik keretén belül idén összesen 35 kisiskolás vehetett részt jutalomkirándulásban, a hátrányos helyzetű gyermekek közül pedig az öt legjobb tanulmányi eredményt elért diákot hőlégballonozni vitték a családgondozók. A számos ifjúsági program között továbbá mesztegnyői gyermektábor, nagyvázsonyi és kaposvári kirándulás, valamint a tapolcai tavasbarlang meglátogatása is helyet kapott. T

ermészetesen alapfeladatként gondolnak az iskolai prevencióra is: a keszthelyi általános iskolákban a fiatalok mentális gondozásán kívül a pedagógusoknak is segítséget nyújtanak abban, hogy kiszűrjék a veszélyeztetett gyermekeket. A tapasztalatok szerint szükség van a felkínált szolgáltatásokra, hogy az emberek érezzék, foglalkoznak velük, még akkor is, ha kiszámíthatatlanok a külső körülmények.

Azonban a problémák okát gyakran nem a családon kívül kell keresni, sokkal inkább a családon belüli személyes kapcsolatokban – véli Varga András. Közös összefogással, odafigyeléssel azonban lehet segíteni a felmerülő társadalmi problémákon – teszi hozzá. Mint mondja, nem mindig könnyű meghatározni a konkrét eredményeket ezen a területen. Munkájuk olyan hosszútávú, felelősségteljes feladat, amelyben értékelni kell a legkisebb sikereket is, amik bíztatóak, és előre lendítenek.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK