2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Új lehetőségek a Zalavíz Zrt.-nél

2010. január 19. kedd, 18:55
Címkék:

Eredményes évet zárt a Zalavíz Zrt., a társaság pénzügyi helyzete stabil, árbevétele nőtt, a gazdasági kilátásokat biztatóbban látja, mint hónapokkal ezelőtt. Létszámcsökkentést, valamint munkafolyamatok kiszervezését sem tervezi. Ugyanakkor új üzleti lehetőségeket keres és indít is a 2010-es évben. Hogyan sikerült mindez? Mi az oka annak, hogy stabilitásukat fenn tudták tartani? Mire számíthatnak a fogyasztók az idei évben? Erről beszélgettünk dr. Burján Richárd elnök-vezérigazgatóval.

Az idén 50 éves szolgáltató megerősítette piaci pozícióit

– Ellátási területünkön az ipari termelés több mint harminc százalékkal csökkent, több nagyfogyasztónk végleg bezárta üzemeit, vagy időszakos leállásra kényszerült. A lakossági fogyasztás is csökkent, és mindez természetesen hátrányosan érintette társaságunkat. Ezért meg kellett tennünk a szükséges intézkedéseket.

Dr. Burján RichárdA szervezeten belül több munkaerő-átcsoportosításra került sor, közel tíz százalékos létszámleépítést hajtottunk végre, ahol lehetett méltányosan, például nyugdíjazással. Költséghatékonysági intézkedéscsomagunkkal mintegy 150 millió forintos ráfordítás-csökkentést értünk el. A Zalavíz Zrt. ezáltal olyan helyzetbe került, hogy már az idei évben inflációkövető, 5,1 százalékos díjemelést hajtott végre, és a következő években is hasonló, vagy inkább infláció alatti díjemelés-előterjesztést fog a főtulajdonos zalaegerszegi önkormányzat elé tenni.

A fogyasztók szempontjából ez mindenképpen pozitív lépés – mondja dr. Burján Richárd, és hozzáteszi: – A másik, amiben igyekszünk a fogyasztóink kedvébe járni, hogy elindult az elektronikus ügyfélszolgálatunk (www.zalaviz.hu), amely megkönnyíti az ügyintézést.

– A lakásszövetkezetek megyei szövetségével, a társasházak közös képviselőivel a napokban találkoztak, hogy közösen megvizsgálják, milyen feltételekkel tudnának közüzemi számlát adni a lakások mellékmérői alapján. Ez a kérés az elmúlt években többször is felmerült. Milyen lehetőségek adódhatnak?
– Jelenleg a jogszabály írja elő, hogy a víziközmű-szolgáltatónál a bekötési főmérő az irányadó a számlázásnál. A társasházaknál egy főmérő van. Olyan kérés érkezett, hogy menjünk be a lakásokba és a mellékmérőket vegyük alapul a számlázásnál.

Azt szeretnék, ha a szolgáltató közvetlenül a fogyasztóval állna kapcsolatban. Ez egy pluszvállalás lenne, amit ha megtennénk, nyilván kompenzálni kellene. Szeretném hangsúlyozni – folytatja a vezérigazgató, – a Zalavíz Zrt. nem zárkózik el a lakásonkénti számlázástól, de ennek bizonyos feltételei vannak, amit szintén jogszabály ír elő. 

– Melyek ezek?
– Először is hitelesnek kell lennie a vízmérőknek minden lakásban. Aztán rendelkezni kell a társasházak belső vízhálózatának teljes dokumentációival. Ezek mellett egyéb költségek is felmerülnek, hiszen csak Zalaegerszegen 33 ezer 750 mellékmérő van, melyek hitelesítését, esetleges cseréjét, leolvasását, számlázását kellene megoldani.

Tehát adódik egyszeri beruházási költség – ez a mellékmérők cseréje esetében mintegy 200 millió forint – és van üzemeltetési költsége is, ha átállnánk a lakásonként leolvasásra. Fontos tudni azt is, hogy hatévenként újra kell hitelesíttetni a mellékmérőket. Ugyanakkor mindig van eltérés a főmérő és a mellékmérők által mért vízmennyiség között, ezt most fogyasztásarányosan elosztják egymás között a társasház lakói.

De a különbözetet továbbra is ki kellene fizetni, egészen addig, amíg egy törvénymódosítás nem mondja ki, hogy a vízművek illetékessége nem a bekötési főmérőig, hanem a mellékmérőkig terjed. Van még egy probléma: hiába készül el  a beruházás a társasházaknál, ha valaki nem fizet, vagy nem hitelesíti a mellékmérőjét, vagy a különbözetet a fő- és mellékmérő között nem fizeti ki, a jogszabály szerint a tartozást a társasháznak kell kiegyenlíteni és a szolgáltatónak joga van visszatérni a főmérős elszámoláshoz.

Dr. Burján Richárd hozzáteszi: az egyeztetés napirenden van a lakásszövetkezettel és a társasházak képviselőivel, február végéig pontosan kiszámolják, mennyibe kerülne a fogyasztóknak havonta, ha megtörténne az átállás.

A múlt év egyik legnagyobb eredménye, hogy befejeződött a 13 milliárd forintos összköltségű, európai uniós beruházás, amely Zalaegerszegen és környékén 42 település csatornahálózatának és a szennyvíztelepnek a fejlesztésére irányult. Ennek köszönhetően a környező hegyhátakon is kiépült a csatornahálózat, lehetőséget adva a rácsatlakozásra.

– Mi éri meg jobban az ott élőknek, ha rákötnek a hálózatra, vagy ha nem? Mivel spórolhatnak jobban?
– Ha nem használják az ingatlantulajdonosok a szennyvízhálózatot, akkor talajterhelési díjat fizetnek és az önkormányzat által kijelölt szolgáltatóval kell elszállíttatniuk a szennyvizet, köbméterenként 1700 forintért. Egyébként a talajterhelési díj 180 forint a vezetékes víz minden köbmétere után. A fogyasztásfüggő csatornadíj jelenleg köbméterenként 368 forint plusz áfa, a havi alapdíj pedig 614 forint.  Tehát kiszámítható, hogy a közüzemi szolgáltatás lényegesen olcsóbb – válaszolja dr. Burján Richárd.

– Milyen terveik vannak az idei évre?
– 2010-ben is a minőség és a hatékonyság lesz munkánkban a legfontosabb. Szeretnénk megfelelni fogyasztóinknak és a tulajdonosi elvárásnak is. Elkezdődhet a szennyvíztelep és a csatornahálózat fejlesztésének második üteme. Fejlesztéseket tervezünk az ivóvíz szakterületén, amely beruházásokra hatmilliárd forintos támogatás megszerzésére készítünk elő pályázatot. Új üzleti lehetőségeket keresünk és indítunk útjára.

Miniszteri látogatás a Zalavíz Zrt.-nél.

Úgy is fogalmazhatnék, hogy a cég működésének 50. évében – amikor a félévszázados ünnepségre is készülünk, – 2010 „zöld év” lesz a társaságunk életében. S hogy mit jelent mindez? Tevékenységi körünk bővítése céljából indul a palackozott ivóvíz programunk, szeretnénk fél, illetve másfél literes kiszerelésben kínálni az általunk palackozott ivóvizet, egyelőre Zalaegerszegen és környékén.

A szennyvíziszap hasznosításaként elkezdődött a biogáz termelése, amely a szennyvíztelep energiaköltségét csökkenti. Tovább kutatjuk a megújuló energiaforrások hasznosítását, a biogázt gépjárműveink üzemeltetésére is hasznosítani szeretnénk. Ide tartoznak még a nyílászárócserék, és gondolkodunk alternatív energiahasznosítási megoldásokban is, mint például napelemek használata. Valamennyi megoldás költségcsökkentő és környezetkímélő – fogalmazott dr. Burján Richárd.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK