2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

A TIT jelene és jövője

2010. február 23. kedd, 14:56
Címkék:

Mint ismeretes, a TIT Öveges József Ismeretterjesztő és Szakképző Egyesület a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében – „Zala új gyöngyei: műveltség és tudás” címmel – beadott pályázata sikeresen szerepelt, ezzel az egyesületnek közel 70 millió forint lehívására nyílik lehetősége. A napokban induló program két fő elemből áll: az egyik a kulturális menedzsmentképzés, ahol 100 fő – négy csoportra osztva, 180–180 órában – részesül akkreditált képzésben. A pályázat másik eleme a tehetséggondozás támogatása, lehetővé téve – mintegy 600 gyermek bevonásával – a már egyébként is működő szaktárgyi versenyek, szakkörök, táborok palettájának kiszélesítését.

 

Menedzsmentképzés és tehetséggondozás

– A menedzsmentképzés célja a kulturális szakterületen dolgozók ismereteinek megújítása, a stratégiai gondolkodásmód kialakítása, valamint a gazdálkodási és menedzser típusú ismeretek szélesítése – sorolta lapunknak a főbb szempontokat Gazsó Sándor, a TIT Öveges József Ismeretterjesztő és Szakképző Egyesület ügyvezető igazgatója.

Gazsó Sándor:
„Az a cél, hogy a – tőlünk nyugatabbra már régóta elfogadott – élethosszig tartó tanulás keretében minél több hasznosítható ismeretet sajátítsanak el a tanfolyam résztvevői. A menedzsmentképzés esetében módszerek és gyakorlatban helytálló ismeretek átadásán van tehát a hangsúly.”

 zeg72.jpg

– A különböző ismeretekből, ún. modulokból külön-külön vizsgáznak majd a hallgatók, melyről a 180 óra elvégzése után egy tanúsítványt is kapnak. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni – tette hozzá –, hogy a TIT mindig is arra törekedett, hogy ne csak az adott munkakör betöltéséhez szükséges bizonyítványhoz, hanem egy hasznosítható tudáshoz segítse a hallgatókat

– Ha már a „papírnál” tartunk: milyen végzettséget ad ez a képzés, és kiket kívánnak megszólítani?
– Eltérően a TIT-es tanfolyamoktól, nem OKJ-s képzésről van szó, ezért itt – ha lehet – még inkább előtérbe kerül a gyakorlati ismeretek fontossága. Egyesületünk annak megfelelően választotta ki a téma legjobb előadóit, hogy a megszerzett tudást a gyakorlatban minél jobban tudják hasznosítani a hallgatók.

Ezzel a képzési formával a pedagógusokat, a népművelőket éppúgy meg kívánjuk szólítani, mint az egyéb kulturális területen tevékenykedőket, akik ugyan e szakterületen dolgoznak, megfelelő ismeretekkel azonban nem rendelkeznek. E tanfolyamsorozat fontos célcsoportjai közé tartoznak ugyanakkor a kistérségek népművelői, a figyelmüket külön is fel kívánjuk hívni erre a képzésre. Az egyébként ingyenes tanfolyamunk egyedüli feltétele az érettségi bizonyítvány.

– Mit várhatnak a tanfolyamtól a jelentkezők?
– Az a cél, hogy a – tőlünk nyugatabbra már régóta elfogadott – élethosszig tartó tanulás keretében minél több hasznosítható ismeretet sajátítsanak el a tanfolyam résztvevői. A menedzsmentképzés esetében módszerek és gyakorlatban helytálló ismeretek átadásán van tehát a hangsúly.

– Mekkora létszámmal számolnak? Van-e még hely az induló csoportokban?
– Regionálisan négy 25 fős csoport képzése van a terveinkben, melyeket 2011. június 30-ig kell megvalósítanunk. Reményeink szerint március folyamán már az első csoport Zalaegerszegen el is indul, a következő pedig – nagykanizsai helyszínnel – már szervezés alatt áll. Amennyiben hallgatói igény mutatkozik rá – a pályázat erre lehetőséget biztosít –, a további két tanfolyamot illetőn akár Zala megyén kívüli helyszín is szóba jöhet. A hangsúlyozottan ingyenes képzésre még lehet jelentkezni.

*  *  *
A TIT szövetségnél és egyesületünknél is komoly hagyománya van a tehetséggondozásnak. Ezt nyomatékosítva a TIT elnöksége 2009 novemberében úgy határozott, hogy az idei, 2010-es évet a tehetséggondozás évének ajánlja. Nem véletlenül tette ezt, hiszen a pályázat erre vonatkozó része sokkal több gyermek bevonását teszi lehetővé.

– A menedzsmentképzés a felnőtteknek, vagyis a jelennek, míg a tehetséggondozás a gyerekeknek, a jövőnek szól – mutatott rá Rózsás Csaba, az egyesület igazgatóhelyettese a pályázat sokoldalúságára. – A tehetséggondozó program három elemből tevődik össze – ezt egyébként mozaikszavakkal próbáltuk még hangsúlyosabbá tenni –, ezek: a HÁTHA pályaprogram, a TITKOK-program valamint az Öveges József levelezős verseny.

Az első program a hátrányos kistérségben élő, halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok számára kínál pályaorientációs foglalkozásokat, táborokat. Itt elsősorban a 7–8. osztályosoknak kívánunk segítséget nyújtani a pályaválasztásban, megismertetni velük a választható szakmákat – ráirányítva figyelmüket a hiányszakmákra –, s „bevezetni” őket a munkaerőpiacra, a munka világába, melyről sok fiatal a családban sem szerezhet tapasztalatokat, így a kilátások feltérképezése több gyermeknél is kulcsszerepet kaphat.

A figyelmet az egész életen át tartó tanulásra, a szakmák elsajátításához szükséges képzések megismerésére kívánjuk ráirányítani. A program keretében négy klub működik majd, mintegy 100 fő részvételével, két alkalommal pedig 50 fő számára tartunk egy-egy hatnapos tábort is.

A TITKOK mozaiknév a TIT Ifjúsági Tehetséggondozó Képességfejlesztő Oktatást Kiegészítő programot takarja, melynek keretében az iskolai tananyagra épülő, ám annál szélesebb betekintést kínáló ismeretanyag elsajátítására nyílik mód mintegy 120 gyermek számára. A szakköri foglalkozás keretében tizenkét csoportban – összesen 240 óra keretében – folynak majd a szakkörök.

A témák kiválasztásánál fontos szempont az élhető világhoz kapcsolódó környezetvédelmi, egészségnevelési és közlekedési ismeretek népszerűsítése. Az évközi programokat itt is táborok egészítik ki, az érdeklődő tanulóknak az iskolai szünetekben három alkalommal rendezünk hatnapos, nem bentlakásos tábort.

 Rózsás Csaba:
„A menedzsmentképzés a felnőtteknek, vagyis a jelennek, míg a tehetséggondozás a gyerekeknek, a jövőnek szól. A tehetséggondozó program ezen belül további három elemből tevődik össze, ezek: a HÁTHA pályaprogram, a TITKOK-program valamint az Öveges József levelezőverseny.”
 zeg73.jpg

Végül a szekció harmadik komponense a tehetséggondozás jegyében életre hívott Öveges József levelezős verseny, ahol a tudást és tanulást igénylő ötfordulós levelezős játékra 300 általános iskolai tanuló jelentkezett a matematika, a számítástechnika, a csillagászat, a KRESZ-közlekedéskultúra témakörökben. E programponton belül közösségépítő szempontokat is szeretnénk figyelembe venni, és június 5-én, a megyei verseny döntőjén egy családi nap keretében az összes résztvevőre számítunk.

– A „Zala új gyöngyei: műveltség és tudás” cím már önmagában is egyfajta üzenetet közvetít, hiszen egyre inkább úgy érezzük, beérni látszik az a több évtizedes munka, amit az egyesület az ismeretek átadásának területén végez – mondta végül Gazsó Sándor.

– Az utóbbi években már megfigyelhető volt, a pályázat kapcsán pedig kétségtelenül még inkább felerősödött az érdeklődés a TIT által rendezett „tudós”-megmérettetéseken, egyre több fiatalt sikerül megszólítanunk. Reméljük, rendezvényeink kapcsán egyre több „tudós-gyöngyszem” kerül ki az ifjúság köréből, akik a jövőben visszaigazolják majd mostani erőfeszítéseinket.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK