Archivum
Zala megye zsidó emlékei
Dr. Szarka Lajos helytörténész, a Hévízi Múzeum igazgatója a szerzője és szerkesztője annak a frissen megjelent kötetnek, amely a Zala megyei zsidóság történetét, a megye, illetve a történelmi Zala megye zsidó emlékeit tárja fel a szerzőtől megszokott rendkívüli alapossággal és precízséggel.
A monografikus igényű, a helyi és a megyei önkormányzat valamint a Hévízgyógyfürdő Nonprofit Kft. támogatásával kiadott könyv ünnepélyes bemutatóját a reumakórház érdeklődők által zsúfolásig megtöltött kultúrtermében tartották január utolsóelőtti hétfőjén.
Ajánlásában a kötet egyik lektora, Balázs Edit, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) tanára arról beszélt: a II. világháború és a Soá után is többnyire csak az anyaggyűjtés, forrásfeltárás, „hitközségtörténet-írás” indult meg néhány helyen, ezért is jelenthető ki, hogy történetírásunk nagy adósságát törlesztette az egykori tanítvány a figyelemre méltó munkájával.
Dr. Szarka Lajos felkutatta, és összegyűjtötte ugyanis a történelmi Zala megye zsidóságára vonatkozó adatokat, rekonstruálta történetüket, a régió gazdaságában, kultúrájában, tudományos életében betöltött szerepüket. A tudományos értékű, a múltról reális képet adó, forrásértékű fotók felhasználásával készített, pedagógiai értékeket is bőven felvonultató munka a hazai történelemkutatás fontos állomása.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Újabb baleset történt a Hevesi Sándor Színházban, félbeszakadt az előadásIdén rendezik meg utoljára az Alterába FesztiváltLenti és Hernyék között 5 kilométer hosszú kerékpárút épülMárcius 15-e BotfánAz egészségvédelemről tájékoztatott a A Tiéd a Város EgyesületA fa útja a termékig a Göcseji TudásközpontbanAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Kosztolányi utcában Lezárások az Aranyoslapi forrás mellettLakásbiztosítás: ha nincs, kössön, ha van, vizsgálja felül márciusban! Titokzatos nők, női titkok - zalaegerszegi séta a Tourinform Irodával -
rovatunk hírei
Városi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és DrabikÚjévi fogadás 2025.Iskolatörténeti kiállítás az AdybanMegnyílt az Egerszegi Advent, felkapcsolták a fényeket top 10
Elkezdődött a Sugár utca fejlesztése ZalaegerszegenA háború ihlette Herkli Mátyás díjnyertes grafikáitAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Kosztolányi utcában Quizard pubkvíz Zalaegerszegen isNövekvő könyvtárhasználat, több fiatal beiratkozóÚjabb baleset történt a Hevesi Sándor Színházban, félbeszakadt az előadásBuday Mihály festőművész alkotásai a színházbanTöbb ezer fánk fogyott a jótékonysági vásáronGöcseji csoda – a hagyományok és a természet közelségébenRekord felvonuló a jubiláló zalaegerszegi városi farsangon