Archivum
Szlovén-magyar értékmentés
A Szlovénia - Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program hat éves projekt, mely számos örökségvédelmet célzó megmozdulást takar. Ezek sorába tartozik a napokban bemutatott két kiadvány megjelenítése. Egyikük gasztronómiai kalauzként szolgál, a másik a fehér foltnak számító szocialista rendszer népi építkezését tárja fel az érintett Zala és Vas megye, valamint Muravidéken. Az értékmentő kiadványok és a projekt bemutatását Rigó Csaba kormánymegbízott kezdte. Elmondta, a június végén zárult "Múltunk közös értékei" program 85 százalékban (96,5 millió forint) az Európai Unió által támogatott.
Múltunk közös értékei
Az értékmentést a Muravidéki magyar önkormányzat, Vas Megyei Önkormányzat (vezető partner), Zala Megyei Intézményfenntartó Központ és a Zala Megyei Múzeumok Igazgatása együttműködésével valósították meg. (Többek között műhely és kutató munkák, képzések, adatbázisok létrehozásával). Cél volt a mikrotérségen belüli szorosabb kapcsolatok kialakítása, a kulturális egység megőrzése, az itteni termékek, turisztikai vonzerőként való megjelenítése.
Halász Gabriella az intézményfenntartó központ vezetője megjegyezte, a térségben a fenti kapcsolatápolásnak és ehhez kapcsolódó rendezvényeknek már hagyományai vannak, erre építették a szélesebb körű ismertséget adható kiadvány megjelenítést.
Ezután a kiadók, a keszthelyi Goldmark Károly Művelődési Központ és a Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága munkatársai részletesen bemutatták a két kiadványt.
A gasztronómiai kalauzban 31 étel (borajánlóval) leírása található. Csengei Ágota, a művelődési ház igazgatója elmondta, inkább a szlovének őrzik gasztronómia területén a hagyományokat, hiszen náluk mindennapos például a hajdinakása vagy a kukorica darából készült ételek fogyasztása. Egyébként a számos kiemelkedő kulturális programot lebonyolító keszthelyi intézmény munkatársainak új területet jelentett a gasztronómia feltérképezése, ez eddig kevésbé volt hangsúlyos a kultúrkörön belül. De az új feladat, számos új kapcsolatot is hozott, melynek remélik sok hozadéka lesz.
A falusi életmód változásainak a lakásépítésen és lakáshasználatban való megnyilvánulásait taglalja a "Kódisállástól a kockaházig és tovább..." című kiadvány, melyet Marx Mária néprajzos muzeológus ismertetett. Elmondta, akár a szakembereknek is érdekességekkel szolgálhat a kiadvány, hiszen a szocializmus népi építkezése a kevésbé vizsgált területek közé tartozik, az ezzel kapcsolatos kutatómunkához nyújthat segítséget, ez jelenti a legnagyobb értékét.
A projektzáró sajtótájékoztatón ételkóstolóra is sor került.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban