Archivum
Kunhalmok a Plakátházban
„Halmok az évszázadok sodrában. Halmok, hegyek és várak a Duna-Tisza közén“ címmel nyílt kiállítás január 29-én a nagykanizsai Magyar Plakát Házban.
Tablókon az ősi temetkezési helyek története
A kunhalmok eredetét, természetes környezetét, „mitológiáját“, valamint a környezetükben végzett régészeti feltárásokat bemutató tárlat a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának jóvoltából valósult meg. Kurátora Kustár Rozália régész, a kalocsai Viski Károly Múzeum munkatársa volt.
Kőfalvi Csilla, a plakátház vezetője elmondta: nem klasszikus plakát-, és nem is klasszikus régészeti kiállításról van szó, ám a téma összetettsége és érdekessége miatt mindenképpen fontosnak érezte, hogy helyt adjon a jórészt színes tablókból álló, informatív anyagnak.
A tárlatot Ilon Gábor régész, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) Szombathelyi Regionális Központjának vezetője ajánlotta az érdeklődők figyelmébe (felvételünkön). Mint mondta a bemutatott tablókat látva a föld, Földbolygó és ember, valamint a táj és ember kulcsszavak jutottak először eszébe.
Ezek mind lényeges kérdések, ha a kunhalmokról beszélünk, hiszen kialakulásuk, létezésük és sok esetben pusztulásuk összefügg az ember által alakított – épített vagy rombolt – környezettel, illetve környezeti hatásokkal. A halmokon megfigyelhető minden emberi tevékenység és azok következménye, legyen szó folyószabályozásról, ártéri gazdálkodásról, vagy éppen napjaink égető problémájáról, a klímaváltozásról. A halmok vizsgálatába így több tudományág is bekapcsolódik a geológiától, geográfiától kezdve a néprajzon át a régészettudományig.
Ilon Gábor szerint a kiállításnak fontos üzenete is van: egy visszajelzés arról, hogy vannak jó törvényeink. A környezetvédelmi törvény is, és a kulturális örökségvédelmi törvény is védi a kunhalmokat, várakat. Két külön ágazatról van szó, ám ez a tárlat jó példa a közös munkára, együttműködésre.
A Duna–Tisza közének kunhalmai hajdani árterületek partjain, hordalékkúpok, hátak legmagasabb pontjain állnak. Leggyakrabban őskori (réz-, bronz-, vaskori), római kori (szarmata), vagy a nomád életformát követő kunok temetkezéseinek sírhalmai. A kunhalom kifejezés a 19. századi nyelvújítás eredménye, abból a meggyőződésből fakad, hogy ezeket az emberkéz alkotta halmokat a kunok hozták létre. Ez a nézet sokáig tartotta is magát, ám a 20. századi hitelesítő feltárások kiderítették, hogy a halmokat különböző korokban – többségében őskorban – építették.
A kunhalmok az évezredek alatt több funkciót is betöltöttek: gyakran járványok, háborúk tömegsírjainak tartották őket. Sokszor árvízmentes övezetként lakóhelyül szolgáltak, de amolyan messzelátó őrhelyként, vagy jelző helyként is szolgáltak. Hang-, füst- és tűzjelek továbbításában nagy szerepük volt.
A kunhalmok a kereszténység előtt pogány szertartások (például jóslás, gyógyítás, égi jelek figyelése) helyszínei is voltak. A kereszténység pedig templomokat, kálváriákat vagy ítéletvégrehajtó helyeket emelt a dombokon.
Mivel a halmok a különböző történelmi korszakokban otthont adtak temetőknek, kisebb településeknek, váraknak, egyfajta „kincses halmok“ is, hiszen mélyükben gazdag kultúrtörténeti leletanyag rejlik. Ezek egy része már feldolgozásra került. A tárlaton ezek anyagából is látható válogatás. A kunhalmok óvása természetvédelmi és kulturális örökségvédelmi feladat is.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Szalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Épül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonRómeó és Júlia a Hevesi Sándor Színházban