Archivum
"Kicsi ólomkatonák...”
Magyar huszárok és más katonai alakulatok állomásoznak Petánovics Károly („A kultúra mecénása” díj tulajdonosa) belvárosi kávézójában. A „megszállás” március 15-én történt. Sok jó huszár pedig kis helyen is elfér, főleg ha ólomból vannak, és szépen megvilágított üvegvitrinbe rendezik őket.
Harci alakulatok a kávézóban
Dr. Rónaky János ólomkatonáiról van szó. Ám nem vásárolt miniatűröket állított ki a népszerű fül-orr-gégész főorvos, hanem saját készítésű katonáit. Az elmúlt 30 évben ugyanis, a rendelési idő végeztével katonákat formázott és festett. Tanulmányozva közben a magyar és európai harci alakulatokat, hadrendeket, viseleteket. Így a tárlaton holland, francia, porosz és napóleoni katonákkal is találkozhatunk. De az alkotó nem engedett 48-ból, sőt 49-ből sem, hiszen például a szabadságharc korának Sándor és Vilmos huszárezredeit és a honvéd gyalogságot is megmintázta.
Március 15-én, a városi ünnepséget követően Rónaky János egy tárlatvezetést is tartott a kávézóban. Felvázolta a magyar huszárezredek rövid történetét, s a szabadságharcban betöltött szerepüket. Az áprilisi törvények értelmében a magyar kormány rendelkezett az ország területén álló császári királyi hadsereghez tartozó katonai alakulatokkal. A szabadságharc „terhét” a huszárok vették magukra.
A császári alakulatok 23 ezredéből tizenkettőt adó, kizárólag magyarországi sorozású huszárezredek nagy számban csatlakoztak a szabadságharchoz. Mikor 1848 nyarán a harcok kitörtek, még csak négy ezred (1., 2., 3., 11.) volt Magyarországon. Ebből is az utóbbi, vagyis az erdélyi 11., azaz Székely huszárezred kettészakadt, s két román legénységű százada a császári, a maradék hat század pedig magyar oldalon harcolt.
Az említett Sándor és Vilmos huszárezred hat, illetve négy százada a nyár folyamán törvényesen hazakerült. Később a Sándor huszárezred ezredesi osztálya két századdal hazaszökött Grazból. Történt ez azért, mert 1848 szeptemberétől a hazajutás törvényes keretei megszűntek, azonban ennek ellenére több század is hazaszökött a Habsburg birodalom különböző területeiről.
Rónaky János beszélt az ólomkatonák készítésének történetéről is. Mint mondta, játékkatonákat már a régi időkben is mintáztak. Kezdetben kartonból, majd fából formázták a katonákat, a 18. században pedig ónból készültek. A maihoz hasonló figurák a 19. században jelentek meg, ekkortól váltak fokozatosan 3 dimenzióssá az addig lapított formák. Magyarországon manapság az ólomkatona-készítés kihalóban van, sajnos csupán néhány nagyobb fesztiválon (Savária-karnevál, Kapolcs – Művészetek völgye) lehet még igazi készítőkkel találkozni.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Balaicz Zoltánt választották a Területfejlesztési Bizottság elnökénekKoszorúzás Majoros Kornél pilóta szülőházánálFalumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakció -
rovatunk hírei
Adventi séta: Karácsonyi nosztalgiaDr. Bánki György és Dobray Sarolta - ZalaegerszegGrecsó Krisztián: Apám üzentJótékonysági koncert Berkes Dánielért és családjáértKiállítás és színház SényénAdventi koszorúkészítés - Csak természetesenBibliofülke 10Tudományos Stand Up Estek - Megoldatlan ügyek felderítéseÍzek, Történetek, Pálosok - Rendhagyó tárlatvezetés pálinkakóstolássalHangszertár - Nagykapornak top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban