Archivum
A Szent Ilona kápolna javára
Az 1200-as években a Nádasdy-Darabos család birtokába került Teskánddal együtt Dobron (mai nevén Dobronhegy), ahol a Darabos család a 13. század második felében egy kis templomot emeltetett Szent Miklós tiszteletére. A régi falu a török dúlás következtében ugyan elpusztult, de később újra települt szomszédos dombhátakon, kápolnája azonban „helyén maradt”. A történetet azon az ünnepségen idézték fel, melyen a Boncodföldei Római Katolikus Egyházközség és a Dobronhegy Üdülőfaluért Faluszépítő és Polgárőr Egyesület együttműködési megállapodást írt alá a 18. századtól Szent Ilona nevét viselő kápolna javára.
Boncodfölde, Dobronhegy és Teskánd összefogott
A feljegyzések szerint 1838-ban, majd 1939-ben tatarozták. Ez utóbbi időpontban az Országos Műemlékvédelmi Felügyelőség anyagi támogatásával zajlott a renoválás, amit kutatás előzött meg. A Szent Ilona kápolnát az eltelt évszázadok alatt többször magára hagyták, az országos műemléki védettségű (!) imaházat azonban az elmúlt évtizedekben is elkerülte a figyelem.
2009 tavaszán lakossági kezdeményezés indult a kápolna környezetének rendbe tétele érdekében – válaszolt a kérdésre Barabás Erzsébet, Dobronhegy polgármestere. – Önkormányzatunk a teskándi helyhatóság támogatásával pályázatot nyújtott be a megyei közgyűléshez. Az elnyert százezer forintból a tűzoltóság segítségével kivágtuk az elszáradt fákat, a meghagyott két hársfát pedig megtisztítottuk száraz ágaitól.
Ezután a két település önkormányzati dolgozói és lakosai lekaszálták az elburjánzott növényzetet. Méltó környezetet sikerült kialakítanunk a kápolnának, melynek felújítása érdekében felvettük a kapcsolatot a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal keszthelyi irodájával és a Göcseji Múzeummal. Célunk a teljes rekonstrukció, de a kutatást is folytatni kívánjuk. Szeretnénk még többet megtudni a kápolnáról és egykori településéről abban bízva, hogy mindezzel egy újabb fénykora jöhet el a Szent Ilona kápolnának.
2010-ben újra pályáztak a megyei közgyűléshez, hogy a milejszegi volt iskolából származó padokat kicserélhessék templomhoz illő ülőalkalmatosságokra. A kapott támogatást a dobronhegyi és teskándi önkormányzat kiegészítette. Szentmisén szentelték fel az új templompadokat, melyeket Salamon Sándor pálfiszegi asztalos készített.
Szalai Attila, az egyházközség plébánosa és Németh Ferenc egyesületi elnök írta alá az együttműködési megállapodást, melyet ellátott kézjegyével Barabás Erzsébet, Dobronhegy valamint Tóth István Jánosné, Teskánd polgármestere.
A szentmisével egybekötött ünnepségen a csonkahegyháti általános iskola Borsos Miklós vezetette Saltarello Táncegyüttese reneszánsz és barokk táncokat mutatott be.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részére -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Baleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcában2025 a felismerések és a szárnyalás éve lesz