2025.01.14., kedd - BódogZalaegerszeg időjárása

Archivum

Vásár és pajtaavatás Felsőrajkon

2011. szeptember 13. kedd, 17:42
Címkék:

Kézműves portékák és helyi termelők által előállított élelmiszerek széles kínálata, nagy üstökben gőzölgő fimon ételek, színvonalas kulturális műsor, vidám, nyüzsgő emberek – igazi vásári hangulat jellemezte a Pacsa és Térsége Többcélú Kistérségi Társulás szervezte VIII. Kistérségi kiállítást és vásárt Felsőrajkon, melyet már rég nem látott nagyságú vendégsereg keresett fel a szeptemberi kánikulában. A tagtelepülések életében kiemelkedő jelentőségű rendezvényt a felsőrajki 16 lábon álló pajta felavatása színesítette. 

 

felsorajk1.jpg

 

Helyi termékek széles kínálata a pacsai társulás által szervezett programon

– Mégiscsak szerencsésebb szám a 16, mint a 13 – kezdte köszöntőjét V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár, aki emlékeztetett arra, hogy a veszélyes számot kerülendően az emeletek számozásánál, vagy a repülőterek kapuinál is kihagyják a tizenharmadikat. Mint mondta, Felsőrajknak sem volt szerencséje a 13-as számmal, mert korábban nem kapott pénzt a pajta felújítására, amit az időjárás is tönkretett.

Azonban most megújulhatott, a vidékfejlesztési ötmilliós támogatásnak és a másfél millió forint önerőnek, és mindenekelőtt a falu példás összefogásának köszönhetően. Azzal hogy 13-ról 16 lábra állt a pajta, nemcsak számban növekedett, hanem minőségében is. A fejlesztés mutatja azt is, hogy a település több lábon kíván állni.

A 16 lábon álló pajta Felsőrajk új büszkesége

„Minden, ami szép és nemes” – jellemezte a vásár kínálatát az államtitkár, aki beszédében felidézte, hogy milyen rendeletek segítik már a helyi termékek előállítását és értékesítését. „Ami szabad Nyugat-Európa szerte, az szabad lesz itthon is” – hangsúlyozta.

Utalt arra, hogy zalai kérésre módosítottak egy jogszabályt, amely most már lehetővé teszi az őshonos és tájfajta növények szaporítását. A helyi termelői piacok létrehozása érdekében a Leader-programban írnak ki ősszel pályázatokat, melyekkel az ötezer lélekszám feletti települések is élhetnek. Módosítják a piacrendeletet is annak érdekében, hogy csak a legszükségesebb feltételekhez legyen kötve a működtetés.

– 2000-ben épült fel a várudvarban az eredeti pajta, amely akkor fa tetőfedéssel készült. Az elmúlt tíz év időjárása igencsak megviselte az építményt. Szerencsére jött ez a pályázati lehetőség, amely hozzásegített bennünket ahhoz, hogy érdemben felújítsuk – mondta el érdeklődésünkre Vigh László országgyűlési képviselő, Felsőrajk polgármestere, a Pacsa és Térsége Többcélú Kistérségi Társulás elnöke.

 

Ünnepélyes pillanat...

– Mogyorósi József és munkatársai végezték el az ácsmunkát, Raffael László és csapata pedig nádfedést. Az egy hónapig tartó munkálatokban a falu apraja-nagyja is részt vett. Ha ezt mind ki kellett volna fizetni, tízmillió forintra rúgott volna az összeg. Már több rendezvénynek helyet adott a 16 lábon álló pajta: polgári és egyházi esküvőknek, kulturális programoknak, szavalóversenyeknek, irodalom- és történelemóráknak.

Örömünkre szolgál az is, hogy átutazók is megpihennek alatta. Mindemellett egy helyi piacot szeretnénk létrehozni, ahol díjmentesen árulhatják termékeiket a felsőrajkiak, valamint a pacsai többcélú társulás településeinek termelői, kézművesei. Az önfenntartás, önellátás szorgalmazása a lényege az egésznek; megélhetési, kereset-kiegészítési lehetőséget szeretnénk nyújtani lakóinknak és a tagtelepülésen élőknek.

– A közösség lakta be, élte be ünnepeivel a régi pajtát is, mely most megújulhatott. Mindez reménnyel tölthet el bennünket, hogy a megszépült pajta közösségi élettérként még több rendezvénynek, ünnepi alkalomnak ad helyet – fogalmazott Csonka Nándor plébános, aki megáldotta az építményt. Ezt követően V. Németh Zsolt, Vigh László és Pintér László átvágták a nemzetiszín szalagot.

A térség művészeti csoportjainak és a vendégelőadók fellépését követőn a vásárdíjak átadásával folytatódott az ünnepi program. A díjazók között ott volt a Zalai Napló is, melynek munkatára a pötrétei Bioland Tőzegfeldolgozó Kft.-nek nyújtott át ajándékot. Minden kiállító vásárdíjban részesült, egyúttal helyezéseket is kihirdettek. Ismét reneszánszát éli a kovácsoltvas termék. Az állítást bizonyítandóan Takács Istvánnak, a zalaszentbalázsi kovácsmesternek ítélték oda az első díjat. A nemesrádói Kurázsi Kulturális Egyesület kézműves standja második helyezést érdemelt ki, a szentpéterúri Kincses Tiborné horgolásai és hímzései is nagy tetszést arattak, miként jelzi a harmadik díj.

 

A vásárdíjas kovácsmester

– Ha osztályozni kéne, mint a diákokat, én ötösre értékelem a rendezvényt – mondta Miszori József, csonkahegyháti aszaltgyümölcs-készítő.– Mindig arra törekedtünk a családban, hogy amit fogyasztunk, az saját legyen – méltatta a helyi illetve a saját előállítású termékek és élelmiszerek jelentőségét Horváth Lívia, felsőrajki kecsketejgyártó.

A vásár látogatóit két meglepetésprogrammal is megajándékozták. Pintér László országgyűlési képviselő tehenet fejt, V. Németh Zsolt államtitkár pedig népdalokat adott elő citerán. A Rajki Zsigmond Művelődési Házban Kardos Ferenc, a Halis István Városi Könyvtár igazgatóhelyettese P. Kerkai Jenő jezsuita páter életútjáról, Kovács Gyula erdész az ősi gyümölcsfák hagyományos termesztéséről tartott előadást. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK