Archivum
Megemlékeztek az Aradi Vértanúkról
Az 1848-49-es szabadságharc a magyar történelem 1956-ig terjedő időszakának legcsodálatosabb nemzeti megmozdulása – jelentette ki gróf dr. Bethlen István külügyminisztériumi megbízott, a Magyar Páneurópa Unió elnöke az Aradi Vértanúk október 6-i emléknapja alkalmából tartott megemlékező ünnepségen, Zalaegerszegen, Csány László szobránál.
Ebben a csodálatos megmozdulásban a ma élők déd- és ükszülei közül sokan részt vettek, ahogy az ő esetében is, a magyar történelem e dicső fejezete, része családja történetének is. Mint mondta, 21 Bethlen fogott fegyvert a szabadságharcban, melynek előkészítője dédapja, Wesselényi Miklós volt, akinek munkája az áprilisi törvényekben csúcsosodott ki, és aki a reformkorban Széchenyi Istvánt és Kossuth Lajost a politika mezejére vezette. Másik dédapja, Baradlay Richárd volt, akinek valódi neve Tisza László. Ő éppúgy hőse volt a Buda visszafoglalásáért folytatott csatának, mint a zalai Püspöky Grácián, aki elsőként tűzte ki a magyar lobogót a várra. Richárd öccse volt Baradlay Jenő, akit a mészáros Haynau gyilkoltatott meg, ahogy Csány László zalai kormányfőbiztost.
Bethlen István kitért arra, hogy Haynau sohasem válhatott volna népszerűvé, ami megtörtént 1956 után Kádár János esetében, miután a 48-49-es szabadságharc megtorlását sokszorosan túllépő kádári terror névadóját sokan még most is tiszteletre méltónak tartják. Hangsúlyozta, "azért kell emlékezni, hogy a dolgok a helyükre kerüljenek, a szívünkbe zárt hősök emlékművet kapjanak, és a gyilkosok megneveztessenek."
– Haynau megtorlását követően szinte minden magyar család által meghozott áldozatból nőtt ki a magyar történelem egyik legjelentősebb építő korszaka. Tehát, igenis van értelme az áldozatnak, mivel 1990 után a szabad Magyarország 1956 hőseire és az általuk hozott áldoztatokra épült, mint ahogy 1956 hősei tudatosan vették át 1848-49 követeléseit és szimbólumait. Ma, amikor Magyarország végre alkotmányos, parlamentáris demokrácia, akkor ezekre a hagyományokra kell, hogy építsük a jelen kérdéseinek megoldását, és a jövő alakításának igen nehéz feladatát.
Bethlen István beszédében méltatta Zalaegerszeg fejlődését, majd kiemelte, hogy a további eredmények érdekében új csatákat kell megvívni ebben a városban és az egész országban is, de nem fegyverrel, hanem rengeteg munkával és tanulással.
– Vissza kell szereznünk gazdasági függetlenségünket, újra kell építenünk a globális piacszerzők által lerombolt iparunkat, az olcsó nyersanyagszállítóvá silányított mezőgazdaságunkat, valamint új munkahelyeket kell teremtenünk – hangsúlyozta, hozzátéve azt, hogy ma az ország és a város vezetése is igen jó kezekben van, így mindnyájunk erőfeszítéseivel eredményesek leszünk!
Koszorúzással és főhajtással ért véget a megemlékezés, melyen közreműködött Karáth Anita, a Zala Zenekar valamint a Városi Fúvószenekar.
a
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Bruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákról -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban