2024.07.04., csütörtök - UlrikZalaegerszeg időjárása

Archivum

Készül az új pancsoló

2015. április 07. kedd, 19:01
Címkék:

Az elmúlt hetekben megkezdődött a zalaegerszegi egykori belvárosi strand új gyermekmedencéjének építése, illetve a pancsoló környezetének rekonstrukciója. Mint arról már lapunkban korábban beszámoltunk, a városvezetés szeretné felújítani a 2011 óta üresen álló egykori Városi Strandot. A közgyűlés idén arról döntött, hogy első körben a fiatal családoknak, kisgyermekes szülőknek kedveznek a pancsoló megújításával.

strand 1

Vizafogó a medence mögött

A mostani építkezés helytörténeti szempontból is érdekes, hiszen a strandot hatvan évvel ezelőtt, 1955-ben kezdték építeni az Ady és a Göcseji utca sarkán lévő területen, mely korábban a város temetője volt. Egy 1955-ös áprilisi újságcikkből az derül ki, hogy akkor már látszódtak a kabinsor alapjai, épült a szennyvízderítő és a nagymedence. Az utcáról látszódott egy kör alakú mélyedés, amibe bazaltkövet hordtak épp a munkások – ekkor alapozták a gyermekmedencét.

A strand területén most ismét egy kör alakú mélyedést láthatunk, hiszen ismét gyermekmedence épül...

strand 2

Az első ütem felújítási terveit az Arch Indeco Kft. végzi. László Ildikó okleveles építészmérnök, a cég vezetője lapunkat arról tájékoztatta, hogy az új pancsoló tervezésénél az volt az elsődleges szempont, hogy biztonságos, baba- és gyermekbarát, ugyanakkor élményelemekben gazdag medence kerüljön kialakításra. Az egykori pancsoló helyén egy új, a kor színvonalának és a hatályos jogszabályoknak megfelelő, feszített víztükrös, fertőtlenített vízzel töltött medence létesül. A vízfelülete 200 négyzetméter lesz, a mélysége pedig 0-50 centiméter. Ez azt jelenti, hogy nullától nyolcéves korig tudják kihasználni a gyermekek a fürdő adottságait.

A medence élményelemekben is gazdag lesz: középen egy hempergő szigeten ül majd egy bohóc, akinek a sapkájából víz spriccel. A szigetről pedig kisméretű csúszdákon és lejtőkön csobbanhatnak a vízbe a gyerekek. De vizes "kapuk" és egy "süninek" becézett vizet lövellő gömb is színesíti majd a kínálatot.

Nem kerül vissza ugyanakkor a medence közepére a strand eddigi szimbólumaként számon tartott Vizafogó szobor. Az alkotás – melyet Boldogfai Farkas Sándor szobrászművész készített – 1958-ban került a pancsoló középpontjába, egy magas posztamensre. A tervező szerint ez a szobor – bár kétségkívül fontos városképi szempontból – ma már nem felel meg a műszaki és biztonsági előírásoknak. A talapzata sarkos, lépcsőszerű, ami balesetveszélyes. A szobor stílusa és hangulata pedig a mai gyerekek számára már nem élményszerű.

strand 4

A városképileg és esztétikailag értékes szobrot ugyanakkor a tervező mindenképpen szerette volna "átmenteni", és összhangba hozni az új fürdő hangulatával. A Vizafogó ezért a medence tengelyében maradva a pancsoló mögé kerül, szemben az Ady utcai bejárattal. Így kívülről is látható marad, a világítást pedig egy különleges éjszakai súrolófénnyel oldják meg. A strandolók számára is egy központi elem lesz a szobor, hiszen mögötte árnyékos, lombos fák, mellette pedig padok kapnak helyet.

A pancsolóval együtt megújul és akadálymentessé válik a strand Ady utcai bejárata. Kialakításra kerül egy férfivécé-blokk, valamint egy szintén akadálymentes, pelenkázásra is alkalmas női részleg. A medence környezete új, térköves burkolatot kap, szomszédságába pedig mobil öltözőkabinok kerülnek kialakításra. A felújítás során rendezik a strandkert zöldfelületét is. A rekonstrukcióra 55 millió forint áll rendelkezésre, nyitás június végén, július elején várható.

A Vizafogó szobrának áthelyezését élénk figyelemmel kíséri a közvélemény. A Facebookra feltöltött látványtervekhez városvédők, építészek és muzeológusok is hozzászóltak. Lapunk megkereste Czeglédy Andrást, a Zalaegerszegi Városvédő Egyesület elnökét, aki kérdésünkre mindenekelőtt elmondta: a civilek nagyon örülnek annak, hogy felújításra kerül a strand. Ezzel ugyanis eloszlanak azok a kétségek, amik évek óta nyomasztották a városvédőket. Többször felmerült az a lehetőség, hogy a területet vagy annak egy részét más célra értékesítik. Ezzel viszont a város egyik régi építészeti és természeti értéke veszett volna oda. Az egykori kabin épülete, a Vizafogó szobra, a pázsit, és a strand egész parkjának stílusa várostörténeti értékkel bír, amit nagy kár lett volna megszüntetni.

strand 3

A civilek ugyanakkor valóban kifogásolják a Vizafogó áthelyezését. Az elnök szerint épp a medence közepén magasan álló szobor határozta meg az egész strand összképét, sőt még a környező utcákét is. Lehet, hogy a ma divatos látványelemek sorába valóban nem illeszthető be, de olyan jogszabály szerinte nincsen, ami tiltaná, hogy a medence középpontjában maradhasson. Építészként pedig úgy látja, hogy a balesetveszély elhárítható lenne, ha a szögletes talapzatot henger alakúra cserélnék. Czeglédy András attól tart, hogy az áthelyezés rontja a Vizafogó látványértékét és körüljárhatóságát. Végül pedig majd feleslegessé válik, és kikerül a fürdő területéről.

A városvédők aggódnak amiatt is, hogy a megújuló strandon túl sok lesz a térkő, és csökken a pázsit területe. Legalább is a pancsoló új környezetéből ez a tendencia rajzolódik ki számukra. Szeretnék, ha a város régi strandja úgy újulna meg, hogy minél többet megőriz eredeti állapotából, és értékeiből.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK