2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Járásokról, kormányablakokról

2012. november 27. kedd, 18:37
Címkék:

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium sajtókonferenciát rendezett a közelmúltban a megyékben dolgozó újságírók számára, melynek a célja az volt, hogy a területi közigazgatás reformjával összefüggő, 2013 január elsejével életbe lépő változásokról beszámoljanak.

Konferencia a megyei és helyi sajtó képviselői számára

Navracsics Tibor miniszter köszöntőjében a szemléletváltást és a valóban az emberek érdekeit szem előtt tartó ügyfélszolgálatok fontosságát hangsúlyozta. Elmondta: az előkészítés végső fázisába érkezett az államigazgatás átalakítása, a járási hivatalok, és kormányablakok kialakításában döntő lesz a következő év. Utalt az 1983-ban megszüntetett "talán a legnagyobb hagyománnyal rendelkező közigazgatás szerveire" a járásokra, melyek most újra indulnak, de nem a múlt feltámasztása vezérli a kormányt. A miniszter fontosnak tartja, hogy a lakosság számára könnyen elérhetőek legyenek a járási hivatalok, ne kelljen egész napokat utazni, vagy szabadságot kivenni az ügyintézéshez.

navra

Szabó Erika államtitkár történelmi léptékű átalakításnak nevezte a területi közigazgatás megkezdett reformját. Mint mondta az elmúlt húsz év átmeneti időszakként telt el, ami kevés volt arra, hogy az állam és a polgárok közötti bizalmi viszony helyreálljon. A területi közigazgatás ezt a bizalmat építeni szeretné a kormányablakok országos rendszerének kialakításával, amely a jövő év végére fejeződhet be. Ez nem csak egységes ügyfélszolgálati irodákat jelent majd, hanem azt, hogy az összes, az állammal kapcsolatos hatósági ügyet egy helyen tudja majd intézni a lakosság. Több mint kétezer jelentkező közül választották ki azt a 300 munkatársat, akik a jelenlegi kormányablakokban dolgoznak. Múlt év elején 29 ügykörrel indultak, ma már 62-vel működnek. Elhangzott: a tervek szerint 2013 év végére a jelenlegi 300-ról 6000-re bővül a kormányablak munkatársainak létszáma. Közel 3200 település van Magyarországon, ebből már 2763 településsel megállapodtak az átveendő feladatokról, ingatlanokról az átveendő köztisztviselőkről.

Magyarországon 175 járási hivatal kezdi meg működését. A kormányhivatalok járási hivatalainak tehát a legfontosabb feladata a megyei szintnél alacsonyabb szintén intézendő államigazgatási feladatok ellátása lesz. Fontos tudni, hogy a polgármesteri hivatalok jegyzőinél maradnak mindazok az ügyek, amelyeknél elsősorban helyi ismeretek szükségek, illetve helyi mérlegelésre van lehetőség. Például birtokvédelem, hagyatéki ügyek, anyakönyvi eljárás, adóigazgatás és végrehajtás, egyes építésügyek, kereskedelmi engedélyezés, helyi önkormányzati rendelethez kötött szociális ellátások, gyermekvédelmi támogatások, helyi állattartási szabályok. Az állampolgároknak fontos tudni - hangzott el, hogy mi az állami és ön kormányzati hatáskör. Ne keveredjenek a feladatok.

Az előadásokat követően a megyéket érintő regionális szekcióbeszélgetésekre került sor. Rigó Csaba kormánymegbízott megerősítette: Zalában hat járás kialakítására került és a jövő év végéig tíz kormányablakban folyik majd az ügyintézés, és mintegy 60 ügysegéd áll majd - a településeken - az állampolgárok rendelkezésére. A legnagyobb járás, a zalaegerszegi lesz, mintegy 80 településsel. Ami a létszámot illeti, a hivatal 179 fővel, dolgozik majd, 89-en az önkormányzattól kerülnek át.

Lapunk érdeklődésére elmondta: a járási hivatalok vezetőinek kinevezésére decemberben kerül sor. Annyi elárult, hogy Zalában a felterjesztett hat vezető közül öten jogászok.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK