Archivum
Együtt daloltak a Muzsikással
Mindennap kellene legalább öt percet énekelni – vélekedett Sipos Mihály, a Muzsikás együttes alapító tagja, vezető prímása, aki zenésztársaival – Hamar Dániellel, Éri Péterrel és Porteleki Lászlóval – együtt rendhagyó énekórát tartott a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban.
Rendhagyó énekóra a Kölcsey-gimnáziumban
A legnagyobb hazai olajipari vállalat által támogatott egyórás programjuk során ízelítőt adnak a legrégebbi népdalokból a legújabbakig, valamint régi, már-már elfeledett népi hangszereket – hosszú furulya, tambura, gyimesi ütőgardon, hegedű – mutatnak be a vonós hangszerek mellett. Természetesen meg is énekeltetik a diákokat. Mint mondta, Magyarország valamikor éneklő országként volt híres, jó lenne, ha ez most is így lenne. Kodály szerint egészen másképpen gondolkodik az az ember, aki zenével él. Nem véletlen, hogy a legnagyobb tudósok, kutatók, sőt politikusok előéletében is fontos szerepet töltött be a zene.
Sipos Mihály szerint a heti egy énekóra nem elég, a gyerekek mindennapjaiból kimarad az ének, pedig mindennap kellene legalább öt percet énekelni. Ő még olyan általános iskolába járt, ahol mindennap volt énekóra, mellette karének, hangszeres óra és néptánc. Kodály után, ők maguk is úgy vélik, a zenei nevelést nem lehet elég korán kezdeni. S ha már nem részesülhet ebben minden gyermek, akkor legalább legyen egy olyan program, egy rendhagyó énekóra, melyen bemutathatják a diákoknak a rendkívül gazdag Kárpát-medencei népzenei hagyományt.
Szűcs Gergely, a Kölcsey Ferenc Gimnázium igazgatója elmondta, örömükre szolgál, hogy a Muzsikás Együttest már második alkalommal fogadhatják, először 2008-ban jártak intézményükben. Fontosnak tartják, hogy a diákok minőségi művészeti produktummal találkozzanak, ami nem csupán egy színvonalas koncert, hanem a népzenei tudásanyag élményszerű átadása is egyben.
A Muzsikás Együttes 2005 óta járja az országot, azóta legalább négyszáz általános és középiskola diákjait örvendeztették meg zenéjükkel, minden térítés nélkül. A zalaegerszegi gimnáziumban két koncertet tartottak, így valamennyi diák hallhatta-láthatta őket. Ezt követően a csesztregi általános iskolásokat keresték fel. Sipos Mihály úgy fogalmazott: szívesen jönnek Zalába, mert sehol az országban nincs annyi gomba, mint itt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért