Archivum
Együtt daloltak a Muzsikással
Mindennap kellene legalább öt percet énekelni – vélekedett Sipos Mihály, a Muzsikás együttes alapító tagja, vezető prímása, aki zenésztársaival – Hamar Dániellel, Éri Péterrel és Porteleki Lászlóval – együtt rendhagyó énekórát tartott a zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnáziumban.
Rendhagyó énekóra a Kölcsey-gimnáziumban
A legnagyobb hazai olajipari vállalat által támogatott egyórás programjuk során ízelítőt adnak a legrégebbi népdalokból a legújabbakig, valamint régi, már-már elfeledett népi hangszereket – hosszú furulya, tambura, gyimesi ütőgardon, hegedű – mutatnak be a vonós hangszerek mellett. Természetesen meg is énekeltetik a diákokat. Mint mondta, Magyarország valamikor éneklő országként volt híres, jó lenne, ha ez most is így lenne. Kodály szerint egészen másképpen gondolkodik az az ember, aki zenével él. Nem véletlen, hogy a legnagyobb tudósok, kutatók, sőt politikusok előéletében is fontos szerepet töltött be a zene.
Sipos Mihály szerint a heti egy énekóra nem elég, a gyerekek mindennapjaiból kimarad az ének, pedig mindennap kellene legalább öt percet énekelni. Ő még olyan általános iskolába járt, ahol mindennap volt énekóra, mellette karének, hangszeres óra és néptánc. Kodály után, ők maguk is úgy vélik, a zenei nevelést nem lehet elég korán kezdeni. S ha már nem részesülhet ebben minden gyermek, akkor legalább legyen egy olyan program, egy rendhagyó énekóra, melyen bemutathatják a diákoknak a rendkívül gazdag Kárpát-medencei népzenei hagyományt.
Szűcs Gergely, a Kölcsey Ferenc Gimnázium igazgatója elmondta, örömükre szolgál, hogy a Muzsikás Együttest már második alkalommal fogadhatják, először 2008-ban jártak intézményükben. Fontosnak tartják, hogy a diákok minőségi művészeti produktummal találkozzanak, ami nem csupán egy színvonalas koncert, hanem a népzenei tudásanyag élményszerű átadása is egyben.
A Muzsikás Együttes 2005 óta járja az országot, azóta legalább négyszáz általános és középiskola diákjait örvendeztették meg zenéjükkel, minden térítés nélkül. A zalaegerszegi gimnáziumban két koncertet tartottak, így valamennyi diák hallhatta-láthatta őket. Ezt követően a csesztregi általános iskolásokat keresték fel. Sipos Mihály úgy fogalmazott: szívesen jönnek Zalába, mert sehol az országban nincs annyi gomba, mint itt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Bruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákról -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban