2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Megkezdődik a történelmi belváros újjáépítése

2009. december 01. kedd, 17:01
Címkék:

Aláírásra került az elmúlt héten Zalaegerszeg uniós támogatási szerződése, ezzel megkezdődhet a történelmi belváros újjáépítése. A következő hetek, hónapok tennivalóiról, az ideiglenes piac kialakításáról és ennek hatásairól kérdeztük Sziráki Istvánt, a Városrehabilitációs Kft. ügyvezetőjét.

 

Érdemes hosszú távra tervezni

– Feltétlenül szükséges szólni arról, és végiggondolni, hogy ez a beruházás különböző érdekeket sérthet. Szét kell választani az ingatlantulajdonosok és a bérlők, kereskedők érdekeit. A projekt megvalósulása mindkét fél számára nagy lehetőség.

– Mit jelent ez pontosan?
– Az ingatlantulajdonosoknak azért előnyös, mert erre a területre ráköltünk mintegy hárommilliárd forintot, természetes, hogy az adott helyen az ingatlanok értéke emelkedni fog. Megújult, értékesebb környezet lesz. A kereskedőknek pedig azért nagy lehetőség, mert a boltjuk jobban megy majd, és abban lesznek érdekeltek, hogy a hét minden napján fogadni tudják a vásárlókat egy pezsgő piactéren.

Természetesen, hogy ezt a célt elérjük, áldozatokat kell hozni, elviselni, hogy kilenc-tíz hónapig építkezés folyik majd a tér alatt – mondja Sziráki István, és hozzáteszi: – Az ingatlantulajdonosok számára az első pillanattól kezdve a közös fejlesztés lehetőségét kínáltunk fel: vegyenek részt velünk a beruházásban, hiszen akkor harminc százalékos uniós pénzhez is juthatnak. Aki a telkét valamilyen beruházásban felkínálja, a saját ingatlana a dupláját fogja érni, résztulajdonos lehet.

zeg32.jpg

– Hogyan fogadták a lehetőséget az érintettek?
– Van, aki még saját tőkét is hajlandó áldozni, hogy egy vadonatúj épületben résztulajdonos lehessen, vannak, akiket nehéz meggyőzni még a saját érdekükben is.

– Ideiglenes piac kialakítására kerül sor. Tartanak ettől a kereskedők?
– Már eldőlt, hogy a Budai Nagy Antal utca és a Várkör közötti területen lesz ideiglenesen a piac, közel egy évig, az építési engedélyeztetés most folyik. Az őstermelőknek és a sátras kereskedőknek is ugyanolyan működési feltételt tudunk teremteni, mint a jelenlegi helyükön.

A piacnál gondot jelent még, hogy a szomszédos lakóépületben lakókkal is szót kell érteni. Itt az a legfontosabb, hogy megértessük: a fejlesztéssel felértékelődik a lakása az ott élőknek, és ha valaki el akarja adni, ezt sokkal magasabb áron megteheti egy újjáépült környezetben. Sajnos, sokan csak érzelmi alapon nyilvánítanak véleményt, és akarnak dönteni, ahelyett, hogy komolyan, a jövő szempontjából gondolnák végig a helyzetüket.

– Manapság egyre többen kérdezik: érdemes-e egyáltalán a mai világban távlati célokat kitűzni, messzebbre nézni?
– Ha valamikor, akkor most kell igazán messzebbre tekinteni, távlatokban gondolkodni, ugyanis ez ad erőt a nehézségek áthidalására. Egy ilyen nagy horderejű projekt, amely során a város történelmi magját fejlesztjük, ez messzire vezető lehetőség, és ezt mindenkinek fel kell ismerni. Diófát is azért ültetik a nyugdíjasok, hogy az unokáiknak teremjen.

– Ön is nyugdíjba vonul néhány hét múlva. Hogyan tovább?
– Tervezőként kezdtem a pályafutásomat 1974-ben, 26 év után kerültem a polgármesteri hivatalba. A városrehabilitációs projekt eljutott egy olyan pontig, amikor már nem a tervezésen, hanem a megvalósításon van a hangsúly. Nyugodt szívvel adom át a stafétabotot a fiatalabbaknak, én pedig szeretnék egy kicsit visszafogni a tempóból, ezt kívánja az egészségem is. Több társadalmi megbízatásom is van, ezeket szeretném a jövőben is folytatni.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK