2025.01.12., vasárnap - ErnőZalaegerszeg időjárása

Archivum

Havi két kiló mínusz ideális

2012. március 05. hétfő, 18:46
Címkék:

Van, aki vallásos meggyőződésből, van, aki méregtelenítés miatt, mások pedig hogy megszabaduljanak a télen felszedett kilóiktól. Itt a tavasz, s vele a böjtök, diéták, fogyókúrák ideje. Mennyit szabad fogyni, s mit érdemes enni, hogy ne érje váratlanul szervezetünket a megváltozott táplálkozás? Erről kérdeztük Palotai Ágotát, a Zala Megyei Kórház belgyógyászatának dietetikusát.

Koplalás helyett változatos étrend

- A szervezetnek is jár a "tavaszi nagytakarítás", így egy egészséges ember nyugodt szívvel nekifoghat egy rövid tisztítókúrának. Jó lehet a húsmentes diéta, és a léböjtkúra is. Minden esetben fontos viszont a folyadékpótlás, legalább 3-3,5 liter folyadékot érdemes meginni a kúrák idején. Ez tartalmazhat friss gyümölcs- vagy zöldséglevet és ásványvizet. Akkor igazán jó és hatékony a tavaszi méregtelenítés, ha az ember kiszakad a megszokott környezetéből, vagyis ha el tud utazni egy időre. Egyfajta lelki, szellemi megújulásra is szükség van. Ha azonban valakinek van valamilyen alapbetegsége, akkor a fogyókúra vagy böjt megkezdése előtt érdemes orvosával konzultálnia.

dieta 1

- Mit együnk, mit ne együnk a kúra, vagy böjt alatt, s mivel érdemes pótolni például a húsételeket?

- Mindenképpen célszerű a diéta idejére lemondani a füstölt ételekről, zsíros húsokról, erős fűszerekről, csakúgy, mint a sok cukrot, finomított fehér lisztet tartalmazó ennivalókról, italokról, nassolnivalókról. Lényegesnek tartom azonban azt is, hogy a megvonás ne egyfajta önsanyargatás legyen, mert akkor nem igazán hatékony. Így például a 40 napos böjt, lehet hogy sok is egyszerre. Aki először kezd tavaszi kúrába, inkább rövidebb - öt-tíz napos - méregtelenítést válasszon. Ami az egyes tápanyagok pótlását illeti, a húst helyettesíthetjük jó minőségű tejtermékekkel, vagy mérsékelt mennyiségű tojással, de a szója is kiváló fehérjeforrás. Sőt, a natúr szójajoghurt napi fogyasztása jótékonyan hat a cukorbetegségben szenvedőkre is.

- Rengeteg divatos diétatípusról, fogyókúrareceptről hallani manapság. Elég, ha csak a szétválasztó diétára, 90 napos kúrára, vagy az egyre népszerűbb Paleo-diétára gondolunk. Érdemes valamelyik mellé letenni a voksunk?

- Tényleg se szeri, se száma a különböző diétáknak. De ezek jó része reklámfogás. Mindig mást és mást kap fel a sajtó, főleg attól függően, hogy melyik sztár éppen melyiktől fogyott le. Ha valaki nem tavaszi méregtelenítő kúrát szeretne csupán tartani, hanem fogyni szeretne, akkor inkább azt javaslom, hogy egyen változatosan, ám mértékkel, s mindenképpen mozogjon, hiszen anélkül nincs eredmény. Ami tény: cukorból, zsíros ételekből nem szabad sokat fogyasztani. Inkább sok zöldséget, gyümölcsöt és sovány húsokat válasszunk, a lisztek közül pedig a teljes kiőrlésű gabonákat részesítsük előnyben. Fontos az is, hogy inkább többször együnk keveset, s ne egyből akarjunk sokat fogyni úgy, hogy koplalunk. Havi 2 kiló súlyvesztés a normális egy fogyókúra alatt, s ezzel elkerülhető az úgynevezett jojó-effektus is. Vagyis amikor a diéta után többet hízunk vissza, mint amennyit lefogytunk.

- A már említett Paleo-diéta pont arról szól, hogy szinte egyáltalán nem szabad szénhidrátot fogyasztani, hiszen az nagyon megemeli a vércukorszintet.

- Én az ésszerű határok pártján állok. Nem gondolom, hogy jó az, ha valaki teljesen elhagyja a gabonaféléket, lisztes ételeket, hiszen a gabona a táplálkozási piramis alapja. A teljes kiőrlésű lisztekből készült pékáruk lassabban szívódnak fel, s nem terhelik annyira a vércukorszintet, így kis mértékben és odafigyeléssel cukorbetegek is fogyaszthatják. Nagyon jók ezenkívül a mostanában újra felfedezett gabonafélék, mint például a hajdina, a köles vagy a zab. Ez utóbbiból készült pehely kiváló reggeli táplálék, a rizst és a krumplit pedig a hajdinával, kölessel lehet helyettesíteni, s ezek is beilleszthetők a cukorbetegek, vagy a magas vérzsírszinttel rendelkezők étrendjébe. Megemlíteném még a hüvelyes zöldségeket is, amik szintén jó szívvel ajánlhatók diétázóknak, hiszen amellett, hogy lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, fehérje is található bennük. Szóval összességben bizonyos tápanyagok vagy ételek kizárása helyett inkább a mértékletesség híve vagyok!

dieta 2Palotai Ágota

- Tél végén, tavasz kezdetén sokan panaszkodnak fáradságra, kimerültségre. Mit tehetünk ellene?

- Együnk minél több zöldséget és gyümölcsöt! Főleg primőr árut. Részesítsük előnyben a fokozatosan megjelenő új és friss zöldségeket, gyümölcsöket. Addig is, amíg ezekre várni kell, fogyasszunk citrusféléket, és almát. Bár ez utóbbi így tavasz elején már nyilván nem olyan friss, mint ősszel, ezért többet érdemes enni belőle. Adott esetben jók a fagyasztott gyümölcsök is, hiszen azok frissen kerültek a hűtőszekrénybe, így jobban megőrizték a vitamintartalmukat, mint a mondjuk a lekvárok, vagy kompótok, amik hőkezelésen estek át, és sok a cukor is bennük. De azért az az igazi, mikor az első saláta, eper, vagy retek megjelenik a piacon!

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK