2024.07.04., csütörtök - UlrikZalaegerszeg időjárása

Archivum

Egyem, vagy ne egyem?

2014. szeptember 15. hétfő, 13:12
Címkék:

Mostanság egyre többen odafigyelnek az egészséges táplálkozásra. Sajnos sokszor csak azt hisszük, hogy egészségesen táplálkozunk, valójában gyakran egészségtelen ételeket fogyasztunk, ha nem figyelünk a részletekre. Az egészséges táplálkozást nagyon sokan félreértik, és rengeteg tévhit terjeng vele kapcsolatban. A helyes életmód is először a fejben dől el.

Tévhitek a táplálkozásban

Ha a fejünk tele van hibás koncepciókkal, akkor nem tudunk helyes irányba sem változtatni – mondta el "a szélsőségek és tévhitek a táplálkozásban" címmel tartott előadásához kapcsoltan dr. Dublecz Károly, egyetemi tanár, aki a Tájak Korok Múzeumok Egyesület Kőrösi Csoma Sándor Klub szeptemberi rendezvényén tartott előadást.

A szakember tételesen cáfolta azt a tévhitet, hogy ha többet költünk az egészségünkre, akkor feltétlenül hosszabb ideig és egészségesen élhetünk. Ha a mozgáshiány és a stresszoldás elégtelensége helytelen életmóddal párosul, akkor mindegy mekkora összeget költünk egészségünk helyreállítására. A vitaminok elengedhetetlenül fontosak az egészséges élethez, de csak optimális mennyiségben. Ha túl sok felhalmozódik belőlük, akkor rengeteg panaszt okozhat, rossz lehet a közérzetünk, tehát ugyanolyan tüneteket tapasztalhatunk, mint vitaminhiány esetén. A nyakló nélküli vitaminfogyasztásnak súlyos következményeit csak kevesen mérik föl. Csak az lehet egészséges, aki karcsú vagy akár sovány? Az elhízás megrövidíti az életet? Egyre több tanulmány cáfolja meg ezeket a nézeteket, és mutatnak rá arra, hogy az is lehet teljesen egészséges, akinél az ideális testsúlyra vonatkozó előírásoknál többet mutat a mérleg.

dublecz

Egyre több kutatás igazolja, hogy akin van egy-két kiló súlyfelesleg, az éppolyan hosszú ideig élhet, mint akinek ideális a testsúlya. Az enyhén túlsúlyos testalkatú emberek ráadásul ellenállóbbak és jobbak a kilátásaik betegségek esetén, mint a vékonyaknak vagy az elhízottaknak. A legújabb kutatások szerint nemigen van értelme a méregtelenítő kúrának, hiszen a szervezet maga is képes elvégezni ezt a feladatot. Napjainkban viszont a méregtelenítés jövedelmező üzletággá fejlődött, hisz az emberek többsége semmilyen pénzt nem sajnál, ha az egészségéről van szó, de az egyes csodaszerek, nem feltétlen váltják be a hozzájuk fűzött reményeket, mert e divatos terápiák az emberi csodavárásra épülnek, ám arra nincs bizonyíték, hogy e méregtelenítő készítmények valóban csodákra lennének képesek.

A fogyasztókat egyre inkább érdekli az általuk vásárolt élelmiszerek származása, minősége és tápértéke, de az élelmiszercímkék sokszor hiányosak, megtévesztőek, sokszor pedig félrevezetőek. Ne engedjük magunkat becsapni! Ne az alapján döntsünk, hogy mennyire kapós a termék neve, vagy milyen gyakran látjuk a reklámját. Nézzünk utána, hogy tudományosan is alá van-e támasztva az ígéret, amivel egy-egy szlogen vásárlásra csábít. A mostanság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, drágán kínált táplálék kiegészítő termékeknek nem ismert a szervezetünkre gyakorolt hosszú távú hatása. A függőséget okozó energiaital nem pótolja az energiát, viszont vízhajtó hatása kiszáradást okozhat, alkohollal még veszélyesebb, hosszú távú hatása pedig ismeretlen, és a fiatalok gyakran túl is adagolják az élénkítő hatásáért megvett üdítőket.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK