2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Egészségpszichológia: az új irány

2013. május 16. csütörtök, 16:57
Címkék:

A magyar köztudatban még kevésbé van jelen, de aktualitása miatt remélhetőleg egyre nagyobb teret nyer majd a pszichológia feltörekvő ága, az egészségpszichológia. Pontosan mit is értsünk ez alatt, erről beszélgettünk Borbélyné dr. Török Mária diplomás szuperviziorral, coaccal, aki személyiségfejlesztő, oktató munkájában e tudományterület eszközrendszerének alkalmazója.

eu-pszicho

- Az 1970-es évektől egyre több a kézzel fogható bizonyítéka annak, hogy a betegségek jelentős része az életmódra vezethető vissza. Ezek megelőzése tudatos hozzáállással, a viselkedés megváltoztatásával lehetséges. Az egészségpszichológia az alkalmazott pszichológia körét bővíti, konkrét problémára fókuszál, rövid időn belül kínál megoldást. A tudomány az embert sokáig biológiai lényként vette figyelembe, majd ez kibővült a közösségi, szociális dimenziókkal, most új vonásként a spirituális funkciók is képbe kerülnek. Bár sok szakember ezt még mindig alternatívának címkézi, a nyitott szemléletűek számára már természetessé vált - kezdte az ismertetőt.

- Pontosan mivel foglalkozik pszichológia ezen ága?

- Az egészségpszichológia célja a saját egészség tudatos védelme, fejlesztése, a betegségek megelőzése, illetve a kialakult problémákkal való együttélés elősegítése, a tünetek mérséklése. Az életminőség fejlesztés a kulcsszó, mely vonatkozik az egyénre és a környezetére egyaránt. Valódi prevenciót jelent, ami érint bizonyos hatalmi tényezőket, hiszen kutatási tapasztalataival felelősen rámutat meglévő érdek alapú egészséget veszélyeztető helyzetekre. Az egészségpszichológusnak tehát amellett, hogy sok segítő módszerben tájékozott, ezen a téren is harcot kell vívnia, segítve az egészséget értékként érvényesítő döntések meghozatalát. Ilyen szakemberré válni pszichológiai végzettséggel mesterképzés keretében lehetséges.

- Kikből áll a paciensi kör?

- Az egészségpszichológus tüneteket még nem produkáló emberekkel foglalkozik elsősorban, de ott a helye a klinikumban is. Hiszen például egy cukorbeteget felkészítenek a gyógyszer alkalmazásra, a diétára, de aztán magára marad a félelmeivel. Abban is kell, hogy legyen segítség, hogy nem törvényszerű a betegség ismert, várható nehéz útjának megjárása, hiszen a gondolkodásával, érzelmeivel, a viszonyulásával legalább szinten tarthatja az állapotát, aktivizálhatja öngyógyító erőit. Ha sikerül felszínre hozni, kimondani, tudatosítani - például ebben az esetben a szeretet problémát -, az már fél gyógyulás. A megértés és a megküzdési erő a gyógyulás fő motívuma. De egészségnevelő feladtok nagyon fontosak a fiatalok, gyerekek, idősek körében egyaránt.

borbelyne

Borbélyné dr. Török Mária

Szintén nagy feladat az emberi kapcsolatokat megmérgező konfliktusok hatékony kezelése, legyenek azok akár párkapcsolatban, akár munkahelyi szintéren. A reális önismeret, az elfogadás mellett a saját felelősség felvállalása alapvető e szempontból is. Hiszen nincs olyan párkapcsolat, ahol csak az egyik fél a bajok oka. Ha legalább az egyikük pozitív irányba hajlandó változni, azt nem tudja nem észrevenni a másik, hiszen a kapcsolatot ketten alkotják. A vezető-beosztott viszony problémáiért is mindkét fél felelős. A beosztottakban gyakori a sztereotip gondolkodás, egyrészt, hogy a főnök kihasznál, másrészt a görcsös megfelelni akarás és emiatt nem úgy tekintenek rá, mint akinek fontos helye van egy adott szervezetben. Napjainkban sajnálatosan nem ritka hatalmi visszaélések is megbetegítő klímát teremtve rontják a hatékony munkavégzést.

- A spirituális szemlélet hogyan mutatkozik meg ezen a területen?

- Például a betegséghez való viszonyuláson. Sok ember sorscsapásként éli meg a betegséget, pedig nem az. Mi magunk hozzuk létre, oka, szerepe van és személyes fejlődésünket elősegítő hatása. A múlttal kapcsolatos fájdalmak, a jövőtől való rettegés elengedése, az elfogadás a lelki egyensúly feltétele. Magától a betegségtől, a haláltól való félelem, szorongás szintén betegséghez vezethet. Ugyancsak jár a segítség a beteg, vagy haldokló hozzátartozóinak, hiszen ők is olyan stresszes helyzetbe kerülnek, mely a saját egészségükre káros lehet. Sajnos nagyon sok hasznos, egészségmegőrző tudás esett áldozatául a modern tudományos szemléletnek. Most lassan kezdik ezeket a más szemléletű, hatásos "alternatív" dolgokat visszacsempészni jogos helyükre. Egyre több szakember, egyre több módszer kerül ezzel kapcsolatban újra középpontba. Vannak köztük nagyon egyszerűen, gyorsan és hatékonyan alkalmazhatók. Csak keresni kell ezeket a lehetőségeket. De általánosságban igazságként kell elfogadni, hogy egészségünk érdekében a saját felelősséget, az optimista hozzáállást, a megoldáskeresését. Egészségtudatos magatartás hiányában képtelenség egészséges gyerekeket nevelni és ez a jövőre nézve nagyon nagy veszélyt jelent.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK