2025.01.11., szombat - ÁgotaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Óvatosan a hólapátolással

2013. február 01. péntek, 14:55
Címkék:

A tél egyetlen szépsége a havas táj, amit leginkább fűtött szobából nézünk szívesen. A hóval, latyakkal borított utcák, járdák látványa már kevésbé okoz örömet, főleg ha nekünk kell feltakarítani azokat. Az elmúlt hetekben rendesen kijutott a hólapátolásból, ahogy a rendelőkben váll-, hát- és derékfájdalmakkal jelentkező páciensekből. A hólapátolásból eredő sérüléseket ezért is sorolhatjuk nyugodtan a téli betegségek közé. A hideg időjárás milyen betegségeket hoz elő vagy erősít fel? – erről kérdeztük dr. Percs Erika háziorvost.

percs erika 13

 Téli nyavalyáink – Milyen betegségeket hoz elő a zord időjárás?

– A téli időszakban mégis a leggyakrabban előforduló megbetegedések a felső légúti fertőzések; a hideg-meleg időjárás váltakozása, a nyálkás, párás idő valóssággal melegágya a vírusoknak, közte az influenzavírusnak. Körzetünkben kimondottan influenzás megbetegedést ez idáig nem észleltünk, légúti és meghűléses panaszokkal (rekedtség, köhögés, nátha, orrfolyás, láz stb.) azonban többen felkeresték már rendelőnket. Miután ezen fertőzések hátterében vírusok állnak, csak tüneti kezelést alkalmazunk, antibiotikumok szedése szükségtelen.

A téli időszakra szintén jellemző, és most elég gyakori a hasmenéssel járó megbetegedés. A hirtelen kezdődő, lázzal, hányással társuló vírusfertőzés jellemzője, hogy végigsöpör az iskolai, munkahelyi közösségeken, családokon, de viszonylag gyors lefolyású. Szerencsére betegeink szövődménymentesen gyógyultak ki belőle.

– A meghűléses megbetegedéseknél télen gyakoribb szövődmény a tüdőgyulladás?

– Jellemzően igen. Körzetünkben a karácsony előtti időszakban fordult elő halmozódás. A tüdőgyulladás kezelésében nagyon hatékonyak a gyógyszerek, a tünetek megszűnése azonban nem egyenlő a gyógyulással, ami több hetet vesz igénybe. A szervezetnek kímélésre lenne szüksége a teljes regenerálódáshoz, de ezt a mai munkahelyi viszonyok nem teszik lehetővé.

– Érdemes lenne nagyobb hangsúlyt fektetnünk a megelőzésre. Mit tehetünk?

– A téli náthás, köhögős időszakban kerüljük a tömeget, a sétáról, a gyakoribb szellőztetésről ugyanakkor ne feledkezünk meg. Fordítsunk több figyelmet a higiéniára, mossunk gyakrabban kezet, viseljünk kesztyűt. Igyunk bőségesen folyadékot, szedjünk C-vitamint akár hordós káposzta vagy narancs formájában. Én oltáspárti vagyok. Praxisunkban nagyon sok az idős, több mint 900 fő a 60 év felettiek száma. Amikor az oltás elkezdődik, itt tömött sorok állnak; a térítésmentes influenza elleni oltást eddig 450-en kapták meg. Még mindig érdemes oltást kérni, mert még igazi influenzás megbetegedéssel nem találkoztunk.

– Milyen más betegségeket hoz elő illetve erősít fel a tél?

– A szinte naponta váltakozó hideg-meleg frontok nem kímélik a szívbetegeket, a magas vérnyomásban szenvedők ingadozó vérnyomás és szubjektív rosszullét miatt jelentkeznek gyakrabban ilyentájt. Felerősödnek a szívritmuszavarok, ami miatt megszaporodnak a szakirányú vizsgálatkérések. Az ízületi bántalmak tekintetében elmondható, hogy a hólapátolás megtette a hatását a rendelőben is; váll-, hát- gerincfájdalmakkal érkeztek a betegek.

Tapasztalataink azt mutatják, fontos beszélnünk a lázas állapotokról. Vannak, akik egy kis hőemelkedéssel már orvoshoz rohannak, míg mások többnapos magas láz után jelentkeznek. Egyik sem jó. A kisebb panaszokat jól lehet kezelni a vény nélkül kapható szerekkel, de természetesen, akinek magas láza van, erős köhögéssel, torokfájdalommal küszködik, orrváladéka, köpete sárgás színű, annak a súlyosabb szövődmények elkerülése érdekében érdemes mielőbb felkeresni háziorvosát.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK