2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

"Ne gyújts rá!" világnap

2012. november 15. csütörtök, 07:57
Címkék:

A nemzetközi "Ne gyújts rá"- mozgalom világnapját minden év november harmadik csütörtökén tartják. A mozgalom 1974-ben az Amerikai Egyesült Államokból indult útjára. Célja, hogy legyen az évben egy olyan nap, amikor a cigarettázók nem gyújtanak rá, és a társadalom figyelme ráirányul a dohányzás és a passzív dohányzás veszélyeire. Az idei világnap témája a dohányzási szokások, illetve a dohányzás okozta társadalmi terhek ismertetése.

negyu2012-ben a 17 éven felüli felnőtt lakosság körében végzett kutatás legfontosabb eredményei: a felnőtt lakosság közel 30%-a tartozik a naponta dohányzók, 70%-a pedig a nemdohányzók körébe. Az alkalmi dohányosok aránya elhanyagolható, mindössze 1%.

Az elszívott cigaretták száma közel 8%-kal csökkent 2009 óta. A gyári és sodort cigaretták aránya jelentősen megváltozott: 2012-ben a sodort cigaretták száma majdnem a duplájára növekedett, elérte az elszívott cigaretták mennyiségének egyharmadát.

A dohányosok kétharmada (66%) gyújt rá a saját otthonában. A nemdohányzók 12%-a szív be dohányfüstöt otthon is.

A kutatásról bővebb információk elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján: http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/sites/default/files/17_evnel_idosebb_lakossag_dohanyzas_felmeres_honlapra_20120912.pdf

A 13-15 éves fiatalok dohányzási szokásait vizsgáló kutatás (Nemzetközi Ifjúsági Dohányzás Felmérés - Global Youth Tobacco Survey: GYTS) eddigi három fordulójának (2003, 2008, 2012) összevetéséből származó legfontosabb eredmények:

A dohányzást kipróbálók aránya a fiúk-lányok összességét tekintve 66%-ról 58%-ra, majd 32%-ra, a jelenleg cigarettázók aránya 28%-ról 23%-ra, majd 18%-ra csökkent.

2003-ról 2008-ra mintegy 5%-kal (5,5%-ól 13,8%-ra) többen fogyasztanak egyéb dohányterméket, a legutóbbi 2012-es felmérés eredményeiből pedig az derül ki, hogy 2008-hoz képest a szivar használat 4%-ról 6%-ra, a kézzel sodort cigaretta fogyasztása 6%-ról 9%-ra nőtt.

Azok aránya, akik olyan háztartásban élnek, ahol az ő jelenlétükben dohányoznak 2008-ról 2012-re 43%-ról 76%-ra nőtt, nyilvános helyen dohányfüstnek kitettek aránya pedig 73%-ról 96%-ra emelkedett.

A kutatásról bővebb információk elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján:

http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/hu/content/hazai-es-kulfoldi-adatok-tanulmanyok

A nemdohányzók védelméről szóló törvény hatályba lépése kapcsán aktuálissá vált az is, hogy a lehető legpontosabban ismerjük a dohányzás által okozott gazdasági kár nagyságát, összevetve azt a legfrissebb dohányzási szokásokra vonatkozó adatokkal. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet 2012 májusában készített elemzést ezzel kapcsolatosan "A dohányzás társadalmi terhei Magyarországon" címmel.

A kutatás és az annak felhasználásával készült elemzés főbb megállapításai:

2010-ben 20.470 ember halt meg Magyarországon dohányzás következtében, ami az összes halálozás egy hatodát (16%) tette ki. Férfiak esetében az összes halálozás közel negyede (23%), nőknél a tizede (9%) volt a dohányzás következménye.

A magyarországi dohányzás miatt fellépő, egyéni és állami összes kiadás illetve bevétel szaldója 80 milliárd forint veszteség volt 2010-ben.

A kutatás főbb megállapításai és módszertana elérhetők az OEFI Dohányzás Fókuszpont honlapján: http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/sites/default/files/dohanyzas_tarsadalmi_terhe_OEFI_2012_.pdf

http://www.fokuszpont.dohanyzasvisszaszoritasa.hu/sites/default/files/dohanyzas_tarsadalmi_terhe_OEFI_modszertan_20120917.pdf

A dohányzás abbahagyása az egyik legfontosabb lépés, amelyet a dohányos megtehet annak érdekében, hogy megőrizze, vagy visszanyerje saját egészségét és megóvja a környezetében élőket is.

Az utolsó szál cigaretta után a volt dohányos:

Azonnal megszabadul egy káros és költséges szenvedélytől, környezetét, családját, gyermekeit megóvja a passzív dohányzás ártalmaitól.

Egy napon belül javul a vérkeringése, a vér oxigén ellátottsága, csökken a szívinfarktus veszélye.

Egy héten belül javul a közérzete, a fizikai teljesítőképessége, jobban érzi az ízeket, megszűnik a kellemetlen lehelete.

Egy hónapon belül javul a tüdő öntisztulása, csökken a légúti gyulladások veszélye, javul a légzésfunkciós kapacitás.

Egy éven belül az agyvérzés és a szívinfarktus kockázata a felére csökken.

Öt éven belül feleződik a tüdőrák kockázata, a szívinfarktus veszélye közelít azokhoz, akik soha nem dohányoztak.

Tíz éven belül a daganatos betegségek kockázata is közelít a soha nem dohányzókéhoz.

A leszokáshoz segítséget nyújt a háziorvos, a területi tüdőgondozó, továbbá a http://www.leteszemacigit.hu internetes oldalon is hasznos tanácsok olvashatók.

2012-ben megalakult az Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ, ahol képzett pszichológusok és orvosok nyújtanak telefonos tanácsadást a 06 80 44 20 44 telefonszámon, ami ingyenesen hívható az év minden napján 0-24 óra között.

Egészségfejlesztési Osztály

Forrás: Országos Tisztifőorvosi Hivatal

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK