2024.11.26., kedd - VirágZalaegerszeg időjárása

Archivum

Ha alacsony a cukrunk

2013. január 21. hétfő, 17:55
Címkék:

A nagyon alacsony vércukorszint legalább olyan veszélyes, mint a túl magas vércukorérték. Hipoglikémiának nevezik ezt az állapotot, amely olyan súlyos tünetekkel járhat, hogy azonnali orvosi ellátást igényel. Kórosan alacsony vércukorszintet idézhet elő az inzulin túladagolása, ezért e tekintetben különösen veszélyeztettek a cukorbetegek. Mi az oka ennek, milyen figyelmeztető jelek kísérik, mikor szükséges az inzulinadag módosítása? – erről dr. Oroszlán Tamást kérdeztük.

vercukormero

Milyen tünetekkel jár? Milyen veszélyeket hordoz?

– Az inzulinnal kezelt betegek nagy része úgynevezett fix dózisú kezelésre van beállítva, ami azt jelenti, hogy napi inzulinadagjuk és annak beadási ideje étkezési szokásaikhoz mérten van meghatározva – magyarázza a diabetológus főorvos, akit a közelmúltban neveztek ki a zalaegerszegi megyei kórház stratégiai igazgatójának. – Főleg az egyes-, de a kettestípusú cukorbetegek egy csoportjánál azonban intenzívebb inzulinkezelést alkalmazunk; ezek a betegek szénhidrátfelvételükhöz és fizikai igénybevételükhöz igazíthatják inzulinadagjukat. Természetesen nem önhatalmúan, hanem a páciensoktatáson tanultak szerint végzik az adagolást. Ha valami gondjuk adódik, akkor telefonon szinte bármikor segítséget kérhetnek a szakorvosoktól és a szakképzett asszisztensektől.

– Az inzulin milyen esetekben lehet oka a túl alacsony vércukorszintnek?

– Ha a beteg kevesebbet eszik, többet mozog, nagyobb fizikai munkát végez a szokottnál, és nem számol ezzel, előfordulhat az alacsonyabb vércukorszint az inzulin mellett. A hipoglikémia létrejöhet egyes betegségek következtében, amikor például csökken a felszívódás. Az egészséges embereknél véletlenszerűen mért, alacsony érték nem tekinthető kórosnak, ha nem jár tünetekkel. A normális éhgyomri vércukorszint 3,3-6,0 mmol/l között van. Ha ez az érték kevesebb, a szervezetben azonnal beindulnak az elhárító mechanizmusok, miután az agy egyetlen tápanyagforrása a cukor.

– Milyen tüneteket okoz?

– Izzadás, remegés, szapora szívverés, vérnyomás-emelkedés, farkasétvágy, szédülés, beszédavar. Gyakori a tudatvesztés. Klasszikus történet, mikor az utcán összeeső beteget ittasnak feltételezik, ahelyett, hogy mentőt hívnának hozzá. Egyébiránt nem ajánlatos az alkohol fogyasztása, ami továbbcsökkenti az amúgy is alacsony vércukorértéket. Az instabil diabéteszes betegeknél mindig található egy sürgősségi injekció, amit eszméletvesztés esetén a hozzátartozónak be kell adni.

– Milyen következményekkel jár a tartósan alacsony vércukorszint?

– Az utóbbi években végzett kutatások bizonyították, hogy a hirtelen halál a cukorbetegek esetében gyakran a fel nem ismert alacsony vércukorértékre vezethető vissza. Az ilyenkor fellépő szívritmuszavar okozza a hirtelen szívhalált. De bekövetkezethet agyi érkatasztrófa is. A központi idegrendszer nagyon érzékeny a cukorellátásra, ezért a gyakori tudatvesztéses állapotok könnyen vezethetnek maradandó agykárosodáshoz (agylágyuláshoz) főleg időskorban. Éppen ezért nagyon fontos a rendszeres vércukormérés, főleg az idős fekvő betegeknél. Esetükben az inzulinadagot sem állítjuk úgymond feszesre, az alacsony vércukorszintet megelőzendően nem törekedünk a normál szinthez közeli értékre. A romló veseműködést is jelezheti a tartósan alacsony érték. Az inzulin-beállítás ellenőrzése miatt általában félévente hívjuk kontrollra a betegeket. A probléma esetén azonban nem szabad várni, érdemes mielőbb felkeresni a háziorvost és a szakellátást.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK