2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A cukor nélküli befőzés híve

2013. július 19. péntek, 11:13
Címkék:

Sokan vannak, akik minél egészségesebb módon eltett táplálékkal szeretnék ellátni családjukat a téli hónapokban. Konzerválószerek, élelmiszer-színezékek nélkül, minél kisebb vitaminveszteséggel csakis a saját magunk által eltett élelmiszerekkel is tudjuk biztosítani magunk és családunk egészséges ellátását a havas hónapokban.

befoz

Tegyük tele az éléskamrát

"Ez némi többletmunkát kíván ugyan, de megéri, hiszen aki családját szereti, örömmel vállal többletmunkát az egészségükért" -állítja Feketéné Bokor Katalin fitoterapeuta, aki szerint nem az üzletek polcain hivalkodó, gyárilag eltett lekvár, savanyúság és befőtt fogja szeretteinket jó egészségben tartani, hiszen,- ha tartósítószer nem is lenne bennük-, még az alapanyagot sem láttuk, amiből készült. Jó lelkiismerettel csakis azt az eledelt adhatjuk a családnak, amit mi készítettünk. Kellően kihasználjuk-e a nyári gyümölcs-zöldség "áldását" -kérdeztük a szakembert elöljáróban.

- Úgy érzem, hogy egyáltalán nem. Minden betegemtől megkérdezem: Napi táplálékában hány százalék a nyers gyümölcs- zöldség? Mondván, hogy drága, még nyáron is kevesen fogyasztanak belőle elegendőt. A napi táplálék felét kellene, hogy adja a zöldség és gyümölcs. De számoljunk egy kicsit: egy saját készítésű üres kalács gyümölccsel bőven elegendő vacsorára. Milyen hús- vagy tejtermék lenne ennél olcsóbb? Igaz, hogy az ember nem fog olyan "teltséget" érezni, de a szervezet sokkal több "értéket" kap, és sokkal kevesebb "ártalmas" dolgot, gondolok a sóra, a zsiradékra, s a bő fehérjére.

– A cukor nélküli befőzést népszerűsítő könyvében elkerülendő veszélyforrásként szól az ecet, a cukor, a mustár, a tartósítószer hatásairól. Ezen összetevők tényleg ilyen károsak?

– Mit ismerhetünk az ecettel kapcsolatban? Elpusztítja a vörösvértesteket a vérben, s így elősegíti a vérszegénységet! Miért káros a cukor? Mert nem tápanyag, üres kalória, 99,9 % szénhidrát. Mire jó a cukor? - kérdezi Salamon Magda sok évvel ezelőtt a Nők Lapjában? "- Semmire! Sem vitamin, sem ásványi anyag nincs benne. Minél több édességet tartalmaz élelmünk, annál gyakrabban lesz székrekedésünk." A cukor túlterhelést végez szervezetünkben, izgatja az emésztőszerveket, megtámadja az agyat. Mit tesz a mustár bennünk? Izgatja a gyomrot, a beleket és a vesét. Szomjúságérzetet produkál. Sokféle betegséget idéz elő, illetve gátolja, hogy betegségeinkből hamar felgyógyuljunk. A tartósítószerek, például a szalicilsav sokszor okozhat vérzéssel együtt járó gyomorfekélyt, amelyet a beteg, ha nem hány vért, szurokfeketére színezett székletéről önmaga is könnyen felismerhet.

– Egészségesebb a saját készítésű kompót, gyümölcsrostlé, lecsó, lekvár, de a rohanó világban egy háziasszony honnan szoríthat ki időt a befőzésre?

- Jó szervezéssel - nyáron-, ha minden héten szán rá két estét, akkor télire tele lesz az éléskamrája. Egyik este előkészíti az üvegeket, s a hozzávalókat, a másikon pedig a gyümölcsöt, vagy a zöldséget jól megmosva befőzi. Aki "szereti" a családját, s e mellett "szereti" konyhát, s ha arra gondol, hogy télen reggelire, vagy vacsorára levesz egy üveg kompótot, lekvárt, s közben tíz perc alatt megfő a finom köles, az örömmel áll most oda befőzni. Milyen jó a kész lecsót is levenni a polcról, s mellé hamar kifőzni egy tésztát, vagy barna rizst, vagy burgonyát, - aminek oda tétele mindössze öt percet igényelt tőle... s ezzel most örömmel kihasználja a nyár áldásait. Ha igazán belegondol: mennyi pénzt, cipekedést, munkát takarít meg majd télen, s még ráadásul egészséges étket is terít fel! - rádöbben, hogy érdemes időt szánni e szép munkára!

– Az Ön házában nincs sem fagyasztószekrény, sem fagyasztóláda. Miért?

- Egy dolog biztos, hogy a gyümölcs és zöldség frissen a legegészségesebb! A Tápanyagtáblázat című könyvben olvashatjuk, hogy a fagyasztás alatt már az első héten mennyivel csökken a gyümölcs értéke! És a további napokon? Ha a gyümölcsöt befőzőm, a levében bele fog főni- és nem ki fog főni az értéke. Egyik hűtőgépgyári betegem is teljesen egyetértett azzal a véleményemmel, hogy a fagyasztott ételben már nincs meg a szükséges tápanyag, mert egyszerűen "kifagyott belőle."

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK