Archivum
A reflux és a szüret
Korábban úgy tartották, hogy a gyomor- és nyombélfekélyes betegek panaszai ilyenkor ősszel, valamint tavasszal intenzívebben jelentkeznek. Ez ma már nincs így, a reflux (gyomorégés, gyomorsav-túltengés) esetében azonban továbbra is megfigyelhető a szezonalitás – tudtuk meg dr. Gasztonyi Beátától, a zalaegerszegi megyei kórház belgyógyászati osztályának vezető főorvosától.
– A fekélyes panaszok azóta vesztették el szezonalitásukat, amióta a gyógyszer okozta nyálkahártya-károsodás lett az első a kialakulásukat elősegítő tényezőknél. A gyógyszerek közül a leggyakoribb fekélyokozók a nem szteroid típusú fájdalomcsillapítók. Ezen gyógyszerek vény nélküli elérhetőségét mi, gasztroenterológusok nagyon is elleneztük. Belegondolni is rossz abba, hogy a folyamatosan, kontroll nélkül szedett fájdalomcsillapítók (Cataflam, Voltaren, Diclac stb.) milyen komoly gondot, akár gyomor- vagy nyombélfekélyt, sőt gyomorvérzést is idézhetnek elő. Sajnos a "sláger gyógyszerek" közé tartozó aspirin is károsíthatja a gyomornyálkahártyát, így feltétlenül orvosi javaslatra (pl. kardiológus által javasoltan szív- és koszorúsérbetegek esetében) alkalmazzuk csak.
– Ősszel mégis sokan panaszkodnak erősödő gyomorfájdalmakról. Miért lehet ez?
– Ilyenkor ősszel az iskolakezdés, a munkába állás, szabadságról való visszatérés stresszhelyzeteket válthat ki, ami komolyan kihat az emésztőrendszer állapotára is. Emiatt többen panaszkodnak gyomorfájdalmakra, és ilyenkor a refluxbetegség is erőteljesebben jelentkezhet. Sajnos nem kedvez a gyomor-bélrendszeri betegeknek, illetve a májbetegeknek a szüreti időszak sem: a túlzott alkoholfogyasztást kerülni kell, és az sem jó, ha valaki túl sok szőlőt eszik, mert akár bélelzáródás is lehet belőle.
– Mi is az a reflux?
– Mindenki érzett már egyszer-egyszer gyomorégést, ami önmagában nem betegség. Akkor beszélhetünk refluxról, ha ez a panasz rendszeressé és gyakorivá válik. A túlzott savtermelés illetve a nyelőcső és a gyomor találkozásánál lévő záróizom gyengesége következtében a gyomorsav a nyelőcsőbe áramlik, és ott égő, maró fájdalmat okoz. Felismerése azonban nem ennyire egyszerű. A savas felböfögés, savas szájíz mellett más (nem ide való) tünetek is gyanakodásra adhatnak okot. Ilyen az állandósuló rekedtség, köhögés, nyelési problémák, fogszuvasodás, az asztmás panaszok erősödése. Gyakori a mellkasi fájdalom, melynél az orvosok először szív- és keringési problémára gondolhatnak.
– Mit tehetünk ellene?
– Az emésztőrendszeri panaszok nagyban összefüggnek a helytelen táplálkozással. A túlzott alkohol- vagy kávéfogyasztás, a csokoládé, a citrusfélék, a szénsavas italok, a zsíros ételek kerülendőek, ahogy a dohányzás is. Ellenben a magas rost- és fehérjetartalmú élelmiszerek, a zöldség, gyümölcs és főzelékfélék fogyasztása kifejezetten ajánlott. Inkább többször keveset együnk, mert a kiadós étkezés bőséges gyomorsav-elválasztást okoz.
– Milyen nemkívánatos következményei lehetnek?
– Az állandó irritáció előbb-utóbb vérzéseket illetve hegesedést okozhat, ami kezeletlen esetben a nyelőcső beszűkülését eredményezheti. Kifejlődhet a Barrett-nyelőcső, mely olyan hámelváltozás, ami később nyelőcsőrákhoz is vezethet. A terápia célja a gyomorsav-elválasztás csökkentése savlekötőkkel, például úgynevezett protonpumpa gátlókkal. Ezek hosszú távon biztonsággal szedhető készítmények, mivel hasznosságuk sokkal nagyobb, mint amennyire károsak lehetnek esetleges csontritkulást fokozó mellékhatásaik miatt. Ma már úgy véljük, a savlekötőket nem kell folyamatosan szedni, ha a panaszok megszűntek, fokozatosan leépítve el is hagyhatók. Később a panaszok időszakos előfordulásakor esetileg is alkalmazhatók.
Dr. Gasztonyi Beáta végül elmondta, a kórház vezetésének köszönhetően újabb korszerű endoszkópos készüléket helyeztek üzembe, ami az emésztőrendszeri betegségek diagnosztizálását is nagyban megkönnyíti. Az idei ősz fontos, gyógyítást elősegítő eseménye az is, hogy a közelmúltban az I. belgyógyászati részlegen (a fertőzőosztály épületében) komfortos várótermet és a járóbetegek, valamint a biológiai terápiában részesülő gyulladásos bélbetegek kezelésére alkalmas kórtermet alakítottak ki.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Bruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákról -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban