Archivum
A hipnózis nem szemfényvesztés
A hiedelmek szerint hipnózisban az ember azt csinálja, amit mondanak neki, és kérésre még a legmélyebb titkát is kifecsegi. Ez nyilvánvalóan egy téves felfogás -állítja Matuczáné Babits Veronika mesterhipnotizőr, aki 2013 márciusától a hévízi Hotel Helios Selfness Team-jét erősíti.
Gyors és jelentős javulást hoz a módszer
A kanadai Hypnotism Training Institute of Alberta felügyelete alatt álló Magyar Hipnózis Akadémián végzett hipnoterapeuta kitanulta a szellemi csontkovácsolás és milliméter terápia mellett a transz-relaxációs terápia minden fortélyát is. Gyakoriak a hipnózissal kapcsolatos babonák és téves hiedelmek? - kérdeztük tőle elöljáróban.
- Igen. Az amerikai filmek hatásaként, no meg Thomas Mann: Márió és a varázsló című tragikus elbeszélése nyomán még mindig sok tévhit kering a módszerrel kapcsolatban, ezért kell az első kezelés megkezdése előtt feloldani az összes félelmet. A hipnózisban lévő személy mindenre emlékszik, ami körülötte történik, végig hallja a hangomat, és azt is vissza tudja idézni, miről beszélgettünk kicsivel korábban, tehát tényleges ráhatása van magára a terápiás folyamatra. Rá kell vezetni a klienst arra, hogy hipnózisban csak azt fogadjuk el, amit nem találunk saját magunk számára veszélyesnek, ártónak, károsnak, és csak arról beszélünk, ami ezt a biztonságérzetünket fenntartja. Senkitől nem kérünk olyat, ami számára visszatetsző, veszélyes, vagy hátrányos lehet. Hipnoterapeutaként nincs módom a kliens lelkével összeegyeztethetetlen szuggesztiók fejbe ültetésére sem, bár sokan ezt gondolják. Manapság rengeteg ember küzd lelki-testi problémákkal. A hagyományos orvoslás pedig jobbára a testi tünetek kezelésére fektet hangsúlyt. A hipnózis csodája pedig abban áll, hogy nem a tüneteket kezeli, hanem az okokat tárja fel, majd ez által egyszeriben oldódnak maguk a tünetek is. A hosszadalmas procedúrák helyett e módszer előnye, hogy viszonylag rövid idő elteltével mutatkozik a hatékonysága. A gyorsaság mellett e módszer azért is kitűnő, mert sikerélményhez juttatja a klienst, mert nem én mondatom ki vele, hogy mit kell csinálnia, hanem éppen ő jön rá arra, hogyan tovább. Ez a belső megerősítés ad motivációt a változtatásra.
- Mi jellemző a hipnózis terápiára?
- Az elmének van egy tudatos és egy tudatalatti része. A hipnózis egy olyan részben módosult tudatállapot, amiben a testünket és elménket is ellazítjuk. Egy kellemes relaxált állapotban lecsendesítjük a tudatos elmét, hogy a tudatalattit (az érzelmeink tároló helyét) hozzuk felszínre. Megkeresem, és a kliensemmel korrigáltatom azokat a régóta kialakult érzelmi gátakat, amik a jelent hátrányosan befolyásolják. Ebben a transzállapotban az izmok és az idegsejtek lazán pihennek, nyugalomban vannak, a tudatos gondolkodás háttérbe szorul, de teljesen nem kapcsol ki. Megnyílik a tudatalatti és előtolulnak azon információk, amik az ember éppen aktuális problémáját okozzák. A négyszemközt elhangzott beszélgetésünket rajtunk kívül más nem ismerheti meg. Ez alól csak a kisgyermekek képeznek kivételt, de a kamaszoknál már rákérdezek arra, mi az, amit megoszthatok a szüleivel.
- Mi mindenre jó a hipnózis?
- A lelki eredetű problémák (szorongás, depresszió, félelem, fóbiák, függőségek) gyógyítására, az álmatlanság ellenszereként is hatásos, de a betegségek okainak feltárására ugyanolyan hatékony. Kikódolható, hogy miért lesz, valaki mondjuk a mogyoróra allergiás. Gyakran használom mindenfajta krónikus fájdalomcsillapításra valamint égési sérülések kezelésére. Hihetetlen gyorsan gyógyulnak e módszerrel a bőrbetegségek, de a nyelvtanulás gyorsítására is nagyszerű. Német-olasz nyelvszakos pedagógusként megtapasztaltam, hogy a bevésődés hipnózisban háromszor, négyszer gyorsabb. A nyelvet tanuló nem kalandozik el és fókuszált figyelme a "mély memóriába" rögzíti az elhangzottakat. Mindenkinek ajánlott, aki szeretne javítani munkahelyi, tanulási, vagy sport teljesítményén. A kérést a tudatalattinkba beépítve és beprogramozva támogathatjuk a hétköznapi erőfeszítéseinket. A sportolók az önbizalmukat is képesek visszanyerni a módszerrel. Nagyon kevés, a hipnózist kizáró ok létezik. Ilyen lehet az, aki tudatmódosító szert fogyaszt, aki elmebetegségben szenved, vagy utolsó stádiumos rákbetegségben szenved. Nem etikus persze 2-3 esztendős kisgyerekek hipnotizálása sem.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Bruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákról -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban