Vezető hírek
A Keszthelyi Fehér ember
A „Keszthelyi Fehér Ember" egy hamarjában Marinkay István szobrász által gipszből készített 56-os szabadságszobor, amit rohammunkában gyártottak az 56-os áldozatok emlékére. A gipszszobrot egy ma már Új-Mexikóban élő férfiről, Oravecz Istvánról mintázták. A jelenleg a Balatoni Múzeum lépcsősorának közepén álló alkotást 1956. november 1-jén avatták fel, de csak '57 januárjáig állhatott. A Vojtkó Ferenc által rendezett film a szobor megalkotásának körülményeit, a keszthelyi forradalmi eseményeket és a rendszerváltozás kezdetét eleveníti fel, megszólaltatva a szobrászt, megelevenítve Csengey Dénes író-politikust, a lokálpatrióták visszaemlékezését, a szobor utóéletének históriáját.
Halász János, országgyűlési képviselő, a Fidesz parlamenti frakciójának szóvivője, a Magyar Művészeti Akadémia felügyelő testületének elnöke parlamenti elfoglaltsága miatt köszöntő levelet küldött, melyben rávilágított: a rendezvény példás összefogással, a kormány támogatásával a közös múlt felé irányítja a figyelmet, felidézve ’56 őszének dicsőséges napjait és a közös jövő tervezésének szellemi táplálékául is szolgál. A helyiek kutatták, dokumentálták, őrizték a „fehér ember legendáját”, a DMA munkatársai pedig ismét nagyszerű munkát végeztek. Sikeres pályázatot írtak, majd elkészítették a filmet, hogy Debrecen és Keszthely egymásra találjon.
Ruzsics Ferenc polgármester köszöntőjében személyes emlékeit is felhozva arról szólt, hogy a világon egyedüliként Keszthely volt az egyetlen település, amelyik akkor állított szobrot a hősöknek, amikor a harcok még javában folytak. Utalt rá: Sokunkat mélyen érintenek ezek az utókor számára megőrizendő események, történetek és köszönet jár azoknak, akik akkor, értünk, mindezt megcselekedték. A dokumentumfilm megható példákkal, személyes tanúságtétellel mutatja be a szobor sorsát.
A sokáig bújtatott szobrot a restaurálásra többször elcipelő Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum igazgatója kiemelte: a „fehér embert” megőrző múzeum a híd szerepét tölti be a múlt és a jelen között. Két éve a szobrot pályázati úton sikerült felújíttatni és elhelyezni a múzeum központi helyén, a lépcsőfordulóban. Az ugyancsak két éve szervezett emlékest tanúsága pedig az, hogy ’56 nem fehér és fekete, de tele van kibeszéletlen történetekkel, sok személyes nézőponttal. A film újabb nézőpontokat, újabb véleményeket kínál a történelem átértékeléséhez.
A dokumentumfilm vetítését követően Tar Ferenc tanár-történész moderálásában kötetlen beszélgetésre került sor a film készítőivel.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Rejtélyes és vicces múltidézés a PáterdombonAlsórajkon állandó kiállítása nyílt Kisfaludi Strobl ZsigmondnakLátogatási korlátozás a zalaegerszegi kórházbanA Caffé Parco lett a legkedveltebb kávézóSzalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury Szavalógálára -
rovatunk hírei
Ekler László természetfotói a Liszt-iskolábanVeszeli Lajos balatoni tájképei ZalaegerszegenÉvkezdés a levéltárban, „Aranykönyvvel”1980-as évekbeli játszótér berendezéséhez keresnek korabeli darabokatA Kósa házaspár a zalaegerszegi Lokálpatrióta KlubbanTakács Ágnes alkotásai a páterdombi műterembenFenntartható turizmusfejlesztés a szlovén-magyar határ menti régióbanDrabik István és Drabik Tamás szobrai a Gönczi GalériábanA Parázs „az év legkedveltebb vendéglátóhelye”Rómeó és Júlia a Hevesi Sándor Színházban top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélTakács Ágnes alkotásai a páterdombi műterembenLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Szarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökA Kósa házaspár a zalaegerszegi Lokálpatrióta KlubbanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcában