2024.11.25., hétfő - KatalinZalaegerszeg időjárása

Archivum

Felújítják a kultúrházat Balatonmagyaródon

2013. július 22. hétfő, 15:38
Címkék:

A közigazgatás átalakítása a mostani önkormányzati ciklus legnagyobb feladatát képezte. A változásokra való felkészülés, a január elsejével életbe lépő új rendszer beindítása kemény és nehéz munkát követelt meg, amit jól oldottak meg – vélekedett érdeklődésünkre Kalász Mátyás, Balatonmagyaród polgármestere. Egyik ilyen kérdés volt, kivel alakítsanak ki közös önkormányzati hivatalt.

balatonmagyarod1 netÚj rendezvényekkel a közösségi élet fellendítéséért

– A járáshatárok meghúzásával Zalavárral meglévő körjegyzőségünket fel kellett bontani. Az új közös önkormányzati hivatal létrehozásában négy variáció merült fel. Hosszas tárgyalásokat és egyeztetéseket követően Zala-komárra esett választásunk, ott közös önkormányzati hivatalt, nálunk kirendeltséget létesítettünk. Az eltelt rövid idő igazolta, hogy jól döntöttünk. Kitűnő az együttműködés településeink között. A törvényi elvárásoknak megfelelően tesszük a dolgunkat, hogy minél zökkenőmente-sebben működjön az új rendszer. Önkormányzatunk számára az is fontos, hogy lehetőségeinkhez mérten fejlesszük, szépítsük a települést, és újítsuk meg épületeinket. Elsőként a ravatalozót tettük rendbe, idén pedig a kultúrház rekonstrukcióját valósítjuk meg saját forrásból.

– Milyen munkákat végeznek el a kultúrházban?

balatonmagyarod polgi net– Kicseréltük a nyílászárókat, kívül-belül megújítottuk a falakat, a szerelvényeket, a termek új burkolatokat kaptak. A külső szigetelése is elkészült már. Az épület színezését azonban csak a tető átalakítása után végezzük el, mert közben kiderült, hogy a rossz állapotban lévő tetőt fel kell újítanunk. Terveink szerint az augusztus 20-i falunapon adtuk volna át a kultúrházat. De ez most eltolódik, mert a tetőcserét el kell végeznünk.

– Kaptak-e már értesítést a beadott pályázataik elbírásáról?

– KEOP kiírásra adtunk be egy pályázatot, ami, ha eredményes lesz, a kultúrház és a hivatal elektromos ellátásának megújítását szolgálja az energetikai korszerűsítés révén. Erről még nincs hírünk, a Leader falumegújítási programra benyújtott pályázatunk azonban pozitív bírálatot kapott, de igényelt összegnél sokkal kevesebbet, 16 millió forintot kapunk. Ezért a játszótér létesítését ki kellett vennünk az eredetileg három elemet tartalmazó projektből, a hivatal épületének külső felújítását, a nyílászárók és a tető cseréjét azonban elvégezhetjük. Ebből idén csak a tető készülhet el, másik két munka átcsúszik jövőre. S ugyanígy megvalósulhat a templom melletti terület átalakítása közösségi térré. Megújítjuk a növényzetet, padokat helyezünk ki, és térburkolatos sétányokat alakítunk ki az ősz folyamán.

Azoknak a településeknek, melyek felelősen gazdálkodtak, és nem volt adóságuk, lehetőségük nyílt térfigyelő kamerarendszer kiépítésére. A meghirdetett, száz százalékos támogatottságú BM-pályázatra önkormányzatunk is jelentkezett, de még nem kaptunk hírt az eredményről. Kilenc kamerát építenénk ki, ami a közbiztonság szempontjából jól lefedné a falut.

A jól gazdálkodó települések jelezhették fejlesztési szándékaikat a minisztériumnak. A válaszlevélben azt fogalmaztuk meg, hogy a települések valós igényeinek megfelelő támogatási rendszert dolgozzanak ki, ne kelljen olyan elemeket megvalósítani az előírt követelmények között, melyekre nincs szükség és csak felesleges kiadás.

– A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság pályázott a Balaton-magyaród által üzemeltetett Kányavári-sziget rekonstrukciójára. Született-e már döntés?

– Tudtommal még nem. Ez az év nem igazán kedvezett a vízügyi hatóságnak a megyében és az országban levonuló súlyos árvizek következtében. Ezért csak most tudtunk leülni velük, hogy a sziget további üzemeltetéséről tárgyaljunk. Amiben változást szeretnénk elérni, az a parkolójegy. Ugyanis egy jegyet fizet az, aki egyedül jön autóval, és azok is, akár 40–50-en, akik busszal érkeznek. Akik pedig gyalogosan, vagy kerékpárral keresik fel a szigetet, illetve horgászni jönnek, ők semmit sem fizetnek. Sokan kérdezik, miért kell fizetniük azért, hogy megnézik a természeti környezetet. Erre azt tudom válaszolni, hogy a kulturált vizesblokk, az ivóvízvételi és parkolási lehetőség, a kaszálás, a környezet folyamatos rendbetétele, a létesítmények karbantartása, a két parkolóőr bére pénzbe kerül, amit önkormányzatunknak kell fedeznie. Számunkra az lenne a megfelelő, ha személyre szóló jegyet szedhetnénk, természetesen differenciáltan. Ebben gondolkodunk most a vízüggyel.

Másik problémánk a szemétszállítás. Az új szolgáltatóval szeretnénk megállapodást kötni arról, hogy mit és mennyiért visznek el.

balatonmagyarod2 net

– Közösségi ünnepeik?

– E tekintetben arról gondolkodunk, hogy milyen formában működtessük majd megújított kultúrházunkat. Mindenek előtt tartalommal kell megtöltenünk. Olyan rendezvényeket szeretnénk megvalósítani, melyekhez igazodhatna a nyitva tartás. A napi nyitva tartást ugyanis nem tartom feltétlenül szükségesnek. Persze ehhez olyan szakembert szeretnénk majd foglalkoztatni, aki ezt az egészet koordinálni tudja a lakosság igényei szerint.

Ennek érdekében várunk minden jó ötletet, építő javaslatot a lakók részéről, hogy a kultúrház valóban betölthesse szerepét a helyi közösség életében. Számítunk civil szervezeteink aktív közreműködésére, ötleteire. Folyamatosan szervezi programjait a nyugdíjasklub, az újjáalakult Kis-Balaton Alapítvány idén meghirdette a legszebb virágoskert és a legszebb veteményeskert versenyt, melynek eredményhirdetését a falunapon tartják. A sportkör és a tűzoltóegyesület tevékenységével is elégedettek lehetünk, mellettük polgárőrség is működik a faluban. Most a kultúrház felújítása köti le figyelmünket, ezt követően döntünk majd az irányokról – mondta végül Kalász Mátyás.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK