2025.01.11., szombat - ÁgotaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Interaktív fizikaóra a skanzenben

2012. augusztus 29. szerda, 18:47
Címkék:

Mi az energia-megmaradás törvénye, hogyan hat a mágnes az apró vasgolyókra, hogy lesz a helyzeti energiából mozgási energia, s mi köze a felhajtóerőnek a Bermuda háromszög rejtélyéhez? Hát, ez bizony tömény fizika, ráadásul egy olyan helyszínen (skanzen) melyről a legritkább esetben szoktunk a reáltudományokra asszociálni.

interaktiv 1

Felhajtóerő és Bermuda-rejtély a hengerben



A fizika alapvető törvényszerűségeit azonban most szórakoztató, interaktív játékok segítségével próbálhatják ki a diákok, vagy a falumúzeumot látogató felnőttek. Egy négy országot érintő projektnek köszönthetően ugyanis a Göcseji Falumúzeumban vendégeskednek Szlovákia első szórakoztató, tudományos központjának, a lévai Atlantis Science Centernek a speciális játékai. A tavaly nyílt szlovák tudományos centrumban fizikai jelenségeket és matematikai tételeket szemléltető és bizonyító játékokat fejlesztettek és állítottak ki. A száznál is több interaktív eszközből néhány jellegzetes darab egy pályázat segítségével a környező országokban - így hazánkban, sőt Zalaegerszegen - is bemutatásra kerül.

Kaján Imre, a Zala Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője a látványos sajtótájékoztatón elmondta: általános és középiskolai oktatási segédeszközökről van szó, bár játékos kedvű felnőttek is élvezik az eszközöket. A cél mégis az, hogy a lexikális tananyagot látható, tapintható, kipróbálható és nem utolsó sorban szórakoztató objektumokkal egészítsék ki. Az iskolák ugyanis egyre kevésbé engedhetik meg maguknak a szemléltető oktatást. Kísérletezésekre, és személyes élményekre márpedig szükségük van a diákoknak, hiszen a tudás akkor mélyül el, ha van róla saját tapasztalatunk. Remélik, hogy a tanévkezdést követően minél több iskolából látogatnak majd el a diákok a falumúzeumba, egy-egy fizika vagy matekórát követően.

interaktiv 2

A skanzen foglalkoztató házában egy hónapon keresztül lehet kipróbálni az interaktív játékokat, ami máris nagy népszerűségnek örvend, az itt táborozó gyerekek körében. Sokan próbálgatták a mozgásirányok felcserélődését a síktükör segítségével; vagyis hogy tudunk -e ugyanolyan jól rajzolni, vonalakat húzni, ha csak tükörben nézhetjük kezünk és tollunk mozgását.

A kedvenc "mutatvány" azonban a hajó-süllyesztés volt, mely lehet, hogy válasz a Bermuda-rejtélyre is. Egy hengerbe töltött vízen mindaddig zavartalanul úszik a hajó (a rá ható felhajtóerő miatt), míg egy tárcsát megtekerve a henger aljáról buborékok nem szállnak fel. A hajó ennek hatására elsüllyed, mert a buborékokkal csökken a folyadék sűrűsége, s így csökken a felhajtóerő is. Több tudós szerint, a titokzatos Bermuda háromszögben is a tengerfenék kőzeteiből felszálló metánbuborékok miatt süllyed el olyan sok hajó. Persze ez még mindig nem magyarázza a repülőgépek eltűnését, úgyhogy azt rá lehet fogni a térségben uralkodó különleges időjárásra, vagy mondjuk az UFO-kra.

Akárhogy is: az energia nem vész el, csak átalakul. Mondjuk helyzeti energiából mozgásivá; s ezzel a lendülettel minden diák eljuthat A pontból a falumúzeumba.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK