2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Az influenza többnyire magától gyógyul

2012. október 19. péntek, 14:43
Címkék:

Az influenza vírus ellen aktív immunizálással védekezünk, amikor védőoltás beadását kérjük. Ma már többféle receptköteles védőoltás is a betegek rendelkezésére az influenza megbetegedés elleni védekezésben - állította dr. Mikolás Andor hévízi háziorvos, aki úgy értesült, hogy még októberben az összes háziorvoshoz, így őhozzá is eljut majd az oltóanyagkészlet, ami segít elkerülni a betegséget.


Ágynyugalom, lázcsillapítás és folyadékpótlás

Az influenzát minden esetben ki kell pihenni! -húzta alá az orvos, aki szerint a mai rohanó világunkban, sokan "nem érnek rá betegeskedni", ezért, akit a kimaradás miatti munkahelyi vagy iskolai problémák aggasztanak, annak tanácsos évente egyszer, ilyentájt beadatni a védőoltást, mert az influenza erősen ragályos, cseppfertőzéssel terjedő vírusos betegség, amelynek szövődményei nagyon súlyosak is lehetnek. Tapasztalta-e az oltásellenes nézetek erősödését a betegei körében? -kérdeztük elöljáróban.

- Szövődményként előfordulhat felső és alsó légúti gyulladás, tüdőgyulladás, és akár szívizomgyulladás is, ezért javaslom a megelőző oltás beadását. A pácienseim mintegy tíz százalékát sikerül évről évre beoltani. Ők- különösen az idősebb korosztályhoz tartozók- ősz elején külön jelzés nélkül is kérni szokták a szúrást. Egyelőre nem tapasztaltam azt, hogy eluralkodott volna betegeimen az oltástól való félelem, de azt sem érzékelem, hogy az egészségtudatosság általánosan gyökeret vert volna. A hírek szerint a tavalyinál komplexebb, hatásosabb oltóanyagot sikerült előállítani. A beadás után két héttel a védettség kialakul, ezért érdemes nem elnapolni az oltás beadását, már csak azért sem, mert a szervezetünk védettsége akár egy esztendeig is kitarthat. Idéntől már van mikrotűs vakcina is, ami kevésbé fáj, de a háziorvosok javarésze egyelőre a hagyományos tűt és fecskendőt használja.

oltas

Október végéig mindenhová megérkeznek az oltóanyagok

- Nehéz diagnosztizálni az influenzát?

- Influenzában csökken a légutak védekezőképessége más kórokozókkal szemben, így gyakran lépnek fel egyidejűleg bakteriális fertőzések is. Az ősz beköszöntével gyakori megfázásos tünetekhez hasonlatos köhögést, torokfájást sokan már a vírus tüneteinek gondolják. A láz, hidegrázás, elesettség, étvágytalanság, izomfájdalom, fejfájás, torokfájás esetén persze gondolhatunk influenzára, de azt tudnunk kell, hogy sem antibiotikum, sem más gyógyszer nem hatásos az influenzára. Ágynyugalom, lázcsillapítás és megfelelő folyadékpótlás, az orvos felkeresése nélkül is segít. Amennyiben a páciens krónikus alapbetegségben szenved, és hirtelen rosszabbodni kezd az állapota, vagy szövődmények lépnek fel nála, vagy 3-4 napon túl elhúzódó láz gyötri, akkor kell csak fölvennie a kapcsolatot a háziorvosával. Más esetben, a járványos időszakban szinte fölösleges felkeresnie a túlzsúfolt rendelőt, mert még az a helyzet is előállhat, hogy betegebb lesz, mintha az ágynyugalmat, a pihenést választotta volna. Úgy érzékelem, hogy felesleges volt eltörölni a munkavállalók számára korábban engedélyezett "háromnapos betegszabadságot" mert az éppen az ilyen esetekre volt kitalálva. Most influenzával is táppénzre kell kiírni a pácienst, ha ő éppen nem azt választja, hogy betegen, lázasan is úgymond helytáll a munkahelyén, miközben megfertőzi a kollégáit.

- Kinek ajánlott a védőoltás beadása?

- A védőoltás legelébb azoknak ajánlott, akiknél magas az influenza szövődményeinek kockázata: időseknek, krónikus betegségben szenvedőknek és az immunhiányosoknak. Az oltásokat lehetőleg vállizomba adjuk, de létezik a drágább, bőrbe adandó oltóanyag, amelyet a bőr felső rétegébe juttatunk be. Mindenkinek, aki nem akar betegség miatt távol maradni a munkájától, érdemes beadni. Egészségi állapotuktól függetlenül én az idősek számára is javasolni szoktam. Javallt az oltás a krónikus légzőszervi, a szív-, érrendszeri betegeknek, az asztmásoknak, továbbá a krónikus máj- és vesebetegek részére. Meg kell kapniuk még az oltást az anyagcsere-betegségben szenvedőknek (pl. diabetes) is. Lehet együtt védekezni a tüdőgyulladás bakteriális kórokozója ellen is, ám arra figyelni kell, hogy ezt csak ötévente egy alkalommal kell megtenni, nem pedig minden esztendőben, mint az influenza elleni oltást. Hatásosságuk tekintetében a patikákban található oltóanyagok között - bár más-más árakon forgalmazzák őket- elvileg nincs jelentős különbség. A bőrbe és az izomba adott oltóanyagok között sincs lényeges eltérés.

- Az influenza elleni oltás díjai miként alakulnak idén?

- Akik eddig ingyenesen kapták az oltást, azok most is térítésmentesen juthatnak hozzá. A törvényben jelenleg nincs megfelelően szabályozva, hogy pontosan mekkora összeg kérhető el azért, ha valaki a receptköteles oltóanyagot a patikában kiváltja, majd elhozza, hogy adjam be neki, éppen ezért én nem szoktam külön pénzt kérni az oltásokért attól sem, aki nem tartozik bele az "ingyenes oltásra jogosultak" körébe. Más praxisok ebbéli gyakorlatát nem ismerem.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK