Archivum
Szerethető Múzeum óvodától középiskoláig
A Göcseji Múzeum a TÁMOP által finanszírozott Szerethető Múzeum program (TÁMOP 3.2.12/1-2012-0140) keretében, tizennégy oktatási intézménnyel kötött együttműködési megállapodást, melynek részeként a diákok izgalmas múzeumi órákon vehetnek részt ebben az évben.
Több mint 800 diák vett eddig részt a foglalkozásokon
A Göcseji Múzeum már több mint egy évtizede szervez és rendez olyan programokat, melyek Zalaegerszeg kulturális életét színesítik, s ezekben a múzeumpedagógia már hosszú évek óta jelen van. A közel 28 millió forint összköltségű Szerethető Múzeum projekt több korosztály (óvodások, általános- és középiskolások) számára kínál tanórán kívüli elfoglaltságot, melyek szakkörök és témanapok formájában valósulnak meg. A foglalkozások 2013 januárjában indultak. Azóta összesen 860 diák látogatott el az órákra, s az intézmény összesen 17 szakkört és 23 témanapot szervezett a gyerekeknek.
Kissné Kovács Ágnes projektmenedzser elmondta: a program zárásáig (2014. márciusa) várhatóan 1775 gyermek fordul majd meg összesen a múzeumban. A cél az volt, hogy az iskolák oktatási programjaihoz igazítsák a múzeumi órákat, ám ezeknek a speciális foglalkozásoknak a menete és módszertana eltér az iskolai tanóráktól. A hétféle szakkör, és kilencféle témanap a régészet, a történelem -és helytörténet, a néphagyományok, a technikatörténet, fotótörténet, képzőművészet, valamint a fazekasság, a középkori várak -és templomok világába kalauzolja el a diákokat. Egy drámapedagógiai szakkörön megismerkedhetnek Mátyás király korával, egy máik foglalkozás pedig Deák Ferenc életén keresztül a reformkorról ad hasznos ismereteket, de Németh János keramikusművésszel is találkozhatnak a résztvevők.
A múzeumi órák nem unalmas előadásokból állnak, hanem játékos, interaktív foglalkozásokból, ahol sok esetben a gyerekek maguk is részesei a történetnek, vagy kipróbálhatják a tudományos- és kutatómunkák egy-egy szegmensét. A témanapok pedig kalandos kirándulásokra invitálják a gyerekeket. A diákok egy-egy túra alkalmával ellátogatnak például Tátika várába, vagy a Budai várba, de bejárják Zala megye történelmi múlttal rendelkező helyszíneit is. A "Gazdálkodj Ökosan" témanap, pedig a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban zajlik, ahol a környezettudatos életmódról hallhatnak érdekességeket a gyerekek.
A projektvezető elmondta: a múzeumi órák sorában újdonság a technikatörténeti szakkör, mely a 200 évvel ezelőtt élt mérnökök világát ismerteti meg a tanulókkal. Gyönyörű, kéziratos térképeket, fényképezés előtti korból származó dokumentumokat, korabeli mértékegységeket és mérőeszközöket ismerhetnek meg a gyerekek, melyeket ki is próbálhatnak.
Az órákon a múzeum által megrendelt és kifejlesztetett oktatási módszertani segédanyagok, és egy foglalkoztató füzet segíti a munkát.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10