Archivum
Fiatalon, elkötelezetten a múzeumügy mellett
Idén Havasi Bálintnak, a keszthelyi Balatoni Múzeum igazgatójának adományozta a Pulszky Károly-díjat a hazai legnagyobb taglétszámú múzeumi szakma szervet, a Pulszky Társaság. Az évente egy alkalommal, egy személy részére odaítélhető elismerésben olyan 40 év alatti, múzeumi-közművelődési területen dolgozó személy részesülhet, aki irányítói, elméleti vagy gyakorlati munkájával jelentős mértékben hozzájárult a magyar múzeumügy fejlődéséhez.
Elismerés a szakmától
- Mozgalmasan telt az itt eltöltött eddigi 8 évem - említette, amikor az elismert munka részleteiről kérdeztük. - Annak idején határozott elképzelésekkel, célokkal jöttem, a megvalósításhoz mindenhonnan megkaptam a szükséges segítséget, így születtek az eredmények. Második ciklusban vezetem a múzeumot, az újra megkapott bizalom erősítette bennem, hogy jó úton jár az intézmény. Valójában most is ezt érzem. Mivel szakmai elismerésről van szó, ez a megerősítés szól a kollégáimnak is, s az egész szakmai csapat hasznos tevékenységének a visszaigazolását jelenti. Váratlanul ért a kitüntetés, mert a jelölésről sem tudtam, vidékiként még nagyobb súlyát érzem azzal, hogy észrevették az itt folyó munkát.
- Említette, hogy mindenhonnan megkapta a szükségesnek érzett segítséget.
- Alapvető a fenntartói hozzáállás, erre tudtunk építkezni. Amikor idekerültem, a múzeum megyei szervezethez tartozott, tavaly már állami intézményként működtünk, idén pedig a város a tulajdonos. Ahhoz, hogy a fejlődés útján el lehessen indulni, pályázati forrásokra volt szükség. A legfőbb segítség az volt, hogy az önrész biztosításával mindig megkaptuk a pályázás lehetőségét, a jó esélyekért megdolgoztunk, számos nyertes programot tudtunk indítani. Városi múzeumi szervezetként nőtt az önállóságunk, ezáltal természetesen a felelősség is. Nagyon jó érzéssel töltötte el a kollektívánkat az, hogy a város kimutatta: ragaszkodik a Balatoni Múzeumhoz. Újabb pályázatokhoz az önkormányzattól ugyancsak megkaptuk az önerőt, vannak régészeti munkából saját bevételeink, kapunk állami dotációt, az eddigi fejlesztéseknek is érezhető már anyagi hozadéka. Mindezzel együtt biztonságot érzünk.
- Maga a múzeum is nyert díjat az utóbbi évben.
- Az "Év múzeuma 2011" címet nyertük el, amit tavaly vettünk át. Ez a kitüntetés a fejlesztések elismerése volt: három ütemben újult meg, s nyílt Aranyhíd címmel az állandó kiállításunk, amire a többi fejlesztést tudtuk építeni, ugyancsak EU-s pályázatokkal. Teljes felújításon esett át az épület akadálymentesítéssel, új szolgáltatásokkal, figyelemmel a kisgyermekes látogatókra, jelentős múzeumpedagógiai programokat indítottunk el. Ma már iskolai bérleteseink vannak, akik rendszeresen látogatják ezeket a foglalkozásokat. Osztálykirándulások alkalmával diákcsoportok is célzottan érkeznek hozzánk ilyen részvételi céllal. A programokat szakképzett múzeumpedagógusunk vezeti. Tartunk családi napokat, jeles napok, ünnepek alkalmával játszóházakat szervezünk.
- Mindezzel együtt miként alakul a múzeum látogatottsága?
- A korábbi, évi 25 ezer fős belépő számot tudjuk tartani. A szinten maradáshoz kellett mindezen fejlesztés, vonzerő növelés, hogy ne következzen be olyan drasztikus visszaesés a látogatottságban, ami számos társintézménynél sajnos jellemző.
- Mik az újabb tervek?
- Új kőtárt szeretnénk létesíteni, ami egy 6 milliós beruházás lesz, a tudományos munka terén folytatódik a fenékpusztai ásatás, az eddigi munka itt már bemutatott leleteivel marosvásárhelyi kiállítás rendezésére készülünk. A kutatásokkal is igyekszünk mind jobban a Balaton felé fordulni, ebben újdonságként szerepel a víz alatti régészeti kutatás, svájci szakmai segítséggel. Arra is törekszünk, hogy befogadóként, időszakos tárlatokkal mind tovább színesítsük a kínálatot, mindig tudjunk újdonságokkal szolgálni. A már több alkalommal és nagy sikerrel zajlott Múzeumok éjszakája jó példáján szeretnénk szorosabbra fűzni a kapcsolatot a helyi társintézményekkel, más hasonló közös programok lehetőségeit keressük.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10