Archivum
Egyházi idősellátó szolgálat létesülhet
Október elsején sokhelyütt a világban köszöntjük mindazokat, akik hosszú élet munkáját, tapasztalatait tudják immár maguk mögött. Az idősek világnapján elgondolkodunk azon is, hogy vajon mindent megteszünk-e értük. 2012 az aktív idősödés európai éve, melynek üzenete az, hogy az időskorúak minél tovább maradjanak aktívak és egészségesek. Ezen elvek mentén szeretne egyházi idősellátó központot létrehozni a Notre Dame Női Kanonok- és Tanítórend Zalaegerszegen, a volt Pais-iskolában.
Segíteni az időseknek, a rászorulóknak
– Egyre több az ellátásra szoruló idős ember, különösen a falvakban. A fiatalok dolgoznak és sokszor a legjobb szándékuk ellenére sem tudják megoldani idős szüleik ellátását – mondja dr. Marx Gyuláné, a Miasszonyunk Időskorúak Otthona vezetője. – Készítettünk tavalyelőtt egy felmérést a megyei nyugdíjas klubok valamint a zalaegerszegi háziorvosi rendelők bevonásával, melyből az derült ki, hogy a nyugdíjas lakosság nagyon nagy százaléka vallja magát valamilyen szinten érintettnek, vagyis napi életvitelében egyben-másban már segítségre szorulna. Mindez előrejelzi az igények növekedését is az ellátásra. Ugyanakkor azt is érzékeltük, hogy útját lehetne állni a leromlásnak, ha az idős ember olyan közösséghez tartozhatna, ahol foglalkoznának vele, vagy ahol ő találna értelmes elfoglaltságot magának. Tulajdonképpen erre irányul az aktív idősödés és a nemzedékek összefogása európai évének üzenete.
– Milyennek ítéli meg a jelenlegi ellátórendszert?
– A rendelkezésre álló férőhelyek nincsenek összhangban az igénnyel, melyet jól mutatnak a hosszú várólisták. Ugyanakkor az is elmondható, hogy az ellátás minden szintje, az alapellátástól a bentlakásos otthonokig, kiépült, csak éppen elégtelen a felmerülő igényekhez mérten. Mindezen problémát látva gondolt a fenntartó Notre Dame Rend támogatásával az otthon vezetése arra, hogy egy olyan egyházi idősellátó szolgálatot hoz létre, amely felöleli az idősellátás minden formáját, reagálva az új elvárásokra is.
– Hogyan képzelték el mindezt?
– Nagyon nagy az igény az otthoni ellátásra, melynek fontos előnye, hogy az idős ember a megszokott környezetében maradhat. Ezért kialakítjuk a házi segítségnyújtás rendszerét. Jelzőrendszeres szolgálatot biztosítanánk olyan magányos nyugdíjasok számára, akik az intézmény közelében laknak, vagy az intézet közelébe költöznének. Számukra a volt Pais-iskolában létesítendő központ, mint közösségi tér is rendelkezésre állna, sőt önkéntesként becsatlakozhatnának a munkába. Ez a közösségi tér lenne a lelke az egésznek, ahol mindennap történik majd valami az aktív idősödés jegyében, és ahová várjuk városunk nyugdíjasait, nyugdíjas közösségeit is. Megszervezzük a nappali ellátást, ezen belül a demens ellátást is rugalmas nyitva tartással.
Magánszemélyek és cégek támogatására is számítanak
Átmeneti, hétvégi és éjszakai ellátást is biztosítanánk az igényeknek megfelelően akár az érintett családnál, vagy intézményi elhelyezéssel. Jelenleg a Mindszenty-iskolában működik bentlakásos otthonunk. Tervezzük, hogy – bővítve a férőhelyeket – a Pais Dezső Iskola területén alakítjuk ki az új, nagyobb létszámú intézményt. Az épület földszintjén, a kertre nyitottan alakítanánk ki az Alzheimer kórral küzdők részére biztonságos környezetet. Általános idősellátási és plusz szolgáltatásként ápolási részleget is kialakítunk, ahol hospice-ellátással is rendelkezésre állunk. Ez a második szinten kap helyet, a harmadik emeleten pedig nyugdíjas lakásokat alakítunk ki. A szolgáltatások terén mosatást, nagytakarítást is vállalunk, hiszen az a célunk, hogy amire igény van, abban segítséget tudjunk nyújtani a családoknak.
– Milyen nagyságrendű beruházás előtt állnak?
– Közel kétmilliárd forintba kerül a beruházás, melyet több blokkban szeretnék megvalósítani, mert egyszerre túl nagy falat lenne. Több pályázatot is beadtunk az elmúlt egy évben, melyek közül legelőbb a TIOP pályázatunkról kaphatunk visszajelzést. Bízunk pályázataink pozitív elbírálásában, mert ha rendelkezésre áll az átalakításhoz szükséges pénz, remélhetőleg jövő tavasszal nekiállhatunk az első munkának, a bentlakásos részleg kialakításának. Számítunk magánszemélyek, cégek támogatására is, ennek módjáról a most készülő adománygyűjtő honlapunkon lehet majd tájékozódni.
A zalaegerszegi közgyűlés támogatja a Pais-iskola használaton kívüli épületében az egyházi idősellátó szolgálat kialakítását. A létesítendő központ a házi gondozáson túl száz fölötti idős, rászoruló ember ellátását segíti majd helyben, szakképzett munkatársaival.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban