Archivum
60 éves a Deák Ferenc Megyei Könyvtár
Hatvanéves idén a Deák Ferenc Megyei Könyvtár, mely 1952. október 12-én nyitotta meg kapuit Zalaegerszegen. A szó valóságos értelmében, ahogy Kiss Gábor igazgató a jubileumra megjelentetett kötetben írja, hiszen jogelődje, a Zalaegerszegi Körzeti Könyvtár nem volt napi rendszerességgel nyitva tartó nyilvános bibliotéka. Hat évtized különösen nagy idő egy intézmény életében, amit családi hangulatú ünnepségen idéztek fel egykori és jelenlegi kollégáikkal, valamint a megye más könyvtárainak munkatársaival együtt október 15-én.
Jubileumi ünnepség családi hangulatban egykori munkatársakkal
A születésnapi megemlékezés gyertyagyújtással és néma főhajtással kezdődött. A hatvanéves könyvtár mögött egykori munkatársak állnak, akik elhivatottan végezték munkájukat, és akik közül sajnos már sokan nem lehetnek közöttük. Előttük tisztelgünk... – fogalmazott Kiss Gábor, aki név szerint is megemlékezett az elhunyt egykori igazgatókról, majd mások mellett köszöntötte Vastagh Józsefet, a könyvtár első igazgatóját, valamint Bangó Béla nyugalmazott igazgatóhelyettest.
Dr. Rumi Kriszta, a Zala Megyei Kormányhivatal igazgatója kezdte az ünnepi köszöntők sorát. Emberi mivoltunk egyik alappillére az összegyűjtött, elraktározott és rendszerezett emberi tudás, bölcsesség, amely nélkül minden társadalom erejét vesztve kallódna a világban – utalt a könyvtárak jelentőségére, melyek a tudás őrzőiként az általános műveltség egyik letéteményesei.
A megyei könyvtár történetét felidézve egyebek mellett elmondta, az intézmény 1967-ig a Kossuth és Petőfi utca sarkán lévő államosított polgári lakásban kapott helyett. Abban az évben készült el a piactér és a Deák-szobor között a jelenlegi épület elődje, ahová a könyvtár beköltözött. Ma már mintegy 250 ezer dokumentummal áll az olvasók rendelkezésére, melyek többsége könyv. Emellett gazdag zenei gyűjteményből valamint 300-féle napi- és hetilapból, folyóiratból tájékozódhatnak a látogatók, a vakok és gyengénlátók számára hangos könyveket biztosítanak. A könyvtár a 258 közül 233 települést lát el szolgáltatásaival.
Vastagh Józsefet, a megyei könyvtár első igazgatója (a fotón állva), akit "miklósfai népművelőként hoztak be Zalaegerszegre" visszaemlékezett a könyvtárak átszervezésének időszakára. Mint mondta, a feladatot a tanácsi szervezetek mintájára kellett elvégezniük. Állandó ingajáratban volt Zalaegerszeg és a Budapesti Népkönyvtári Központ között, ahol a városi, járási és megyei könyvtárak kialakítására okították. Ő maga is szervezett egyhónapos bentlakásos képzést leendő könyvtárosoknak Miklóspusztán. Méltatással említette meg egykori kollégáit, köztük "Fülöp Pistát, aki kiváló munkatárs és fotós volt.", és akivel néprajzi tevékenységet is folytattak.
Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg alpolgármestere köszöntőjében azt a "szónoki beszédet" olvasta fel, amit 12 évvel ezelőtt egy szituációs feladatra írt. Ebben annak a véleményének adott hangot, hogy könyvet, jó könyvet olvasni mindenképpen szükséges. Persze ez már manapság nem divat, holott könyvet nem divatból ír és olvas az ember, hanem szenvedélyből és ismeretszerzésből. Mert mindezen értékeket a könyvek hordozzák magukban. Ment-e a könyvek által a világ elébb? – Vörösmarty kérdésére ezért egyértelműen igen a válasza.
Bogár Imre, Zalaegerszeg első polgármestere, aki "38 évvel ezelőtt hét éven át volt a könyvtár tudományos munkatársa". A feladatot Varga Zoltán, a megyei tanács művelődési osztályának vezetője, (a zalaegerszegi színház első igazgatója) ajánlotta figyelmébe. Első napján Németh László, akkori igazgató fogadta, aki azt javasolta, hogy a raktárban kezdje az ismerkedést a bibliotékával. Ő mindenegyes könyvet kezébe is fogott. Személyes élményeit megosztva arról is beszélt, hogy ma már elképzelhetetlen az a technika, mellyel akkor a katalogizálást végezték.
A könyvtár fennállásának hatvanadik évfordulója alkalmából Balaicz Zoltán emléklapot adott át Zalaegerszeg önkormányzata nevében Kiss Gábornak, aki a folytatásban vetített képes előadásban idézte fel a 2000-ben Pro Urbe díjjal kitüntetett könyvtár elmúlt hatvan évének történéseit napjainkig. Az ünneplők figyelmébe ajánlotta a jubileumra megjelent kötetet, ami a Deák Ferenc Megyei Könyvtár és a megyei könyvtári ellátás történetét mutatja be fotó CD-melléklettel.
Az egykori igazgatók (Fülöp István, Németh László, Balázs Béla) tiszteletére emléktáblákat helyeztek el a könyvtárban. Előttük tisztelegve koszorúzással zárult az ünnepség.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban