2025.01.22., szerda - Vince, ArtúrZalaegerszeg időjárása

Programajánló

Múzeumok őszi fesztiválja

2017. október 06. péntek, 17:25 - november 12., 00:00

Múzeumunk idén is csatlakozik a Múzeumok Őszi Fesztiváljához, amely idén szeptember 25 - november 12. között kerül megrendezésre az ország számos múzeumában.

 A 2006 óta évente megrendezésre kerülő fesztivál idei jelmondata: „Az ajtó nyitva áll”.


  A Balatoni Múzeum programjai
irodalmi cooltura   Sétálj, gyalogolj, birngázz velünk! – Irodalmi (Cool)túra - Keszthely irodalmi emlékhelyei

Az elmúlt években rendszeresen szervezett a Balatoni Múzeum olyan programokat, amelyek a Balaton fővárosának, Keszthelynek a nevezetességeire és elfeledett értékeire hívták fel a lakosság figyelmét. 2017-ben a játékos felfedező túránkat az irodalmi emlékhelyek jobb megismeréséért szervezzük. A keszthelyi Helikoni Ünnepségek olyan esemény, amely a 19. század hajnalán a hazai irodalmi élet központja volt. Napjaink újkori Helikonja pedig a Dunántúl színvonalas, középiskolásoknak szóló programja. Elsősorban Keszthelyhez kötődő írókat, költőket, hírességeket ismerhet meg a programon résztvevő, és néhány várostörténeti, városképi érdekességre is felhívjuk a figyelmet.

Technikai információk:
A felfedező lapok és térképek felvétele a Balatoni Múzeum épületében október 14-én 9-15 óráig, a kitöltött lapok leadása október 14-én 17.00 óráig lehetséges.
A legjobban teljesítők a Helikon Kastélymúzeum, a Természet Háza és a Balatoni Múzeum felajánlott ajándékait kapják. 


Óvodapedagógusok napja - Humor a pedagógiában

időpont:2017. október 18. szerda 14-15.30
A programon a részvétel ingyenes!

A Balatoni Múzeum hagyományosan minden évben megrendezi az Óvodapedagógusok napját. A kisgyermeknevelés felelősségteljes kihívás a szülőnek és a gyermekkel foglalkozó pedagógusoknak, így a múzeumpedagógusnak is. Jelenleg a múzeumpedagógiai foglalkozások többségét a 8 év alatti gyerekek veszik igénybe. Ebben a korban olyan szellemi, lelki impulzusokat kap a gyermek, amelyek meghatározóak egész életére. Ezt a Balatoni Múzeum a múzeumpedagógiai munkájában is szem előtt tartja. Ezért hívott meg a témában kiemelkedő szekértelemmel rendelkező előadót, hogy a múzeumi szakemberek és az óvodapedagógusok is minél nagyobb szakmai tudással felvértezve foglalkozzanak a gyerekekkel. Vendég: dr. Varga László dékán, egyetemi docens. 


 Mesterek és alkotók - Mesterségek napja

Időpont: 2017. október 28. 14.00-17.00
Múzeumi belépőjeggyel látogatható.

2017-ben harmadik alkalommal rendezzük meg a Mesterségek napját. A programmal célunk, hogy minél több hagyományos mesterség képviselői mutassák be ne csak a kész terméküket, hanem a munka folyamatát is. Teremtsünk lehetőséget, hogy az érdeklődő bekapcsolódhasson a termékelőállítás menetébe. Itt az alkotás folyamatában találkozik a mester és az alkotni vágyó, aki talán egyszer mester lesz. Tervünk, hogy 2017-ben az alábbi mesterségek kipróbálhatóak legyenek: fafaragó; csipkeverő; szövő; tojáskarcoló; lószőrszövő; mézeskalács készítő; kosárfonó; kovács; hímző; keramikus; molnár; házi tésztakészítő; bőrös; csizmadia; méhész.
Idén ezen mesterségeken kívül szeretnénk, ha megjelenne a hagyományos élő népzene. Ezen zenei műfaj helyi képviselői szórakoztatnák a családi program részt vevőit. A múzeum fontosnak tartja ezúton is a hagyományok és a múlt értékeinek ápolását, feltárását, és tovább adását a jövő nemzedékeinek. 


Múzeumi szünetelő - Őszi kikapcsolódás

Időpont: 2017.november 2-3. 13.30-17.00

Az őszi szünet napjain a Balatoni Múzeum olyan programokat kínál, amelyeken elsősorban az őszi termések feldolgozása jelenik meg témaként. A sokféle termésből különféle színes díszek készítésére nyílik lehetőség. A termények betakarításához, az ősz végéhez, a tél közeledtéhez köthető népi szokásokról, hiedelmekről tart előadást a múzeum néprajzkutatója, és mutat az őszi munkákhoz köthető tárgyakat is. 

 

Utazó múzeum - A múzeum házhoz megy

Előzetes egyeztetés alapján

A programot évről évre megvalósítjuk, de kérésre akár többször is házhoz megy a Balatoni Múzeum. Amikor 2013-ban először települtünk ki egy foglalkozással egy óvodai csoportszobába, óriási sikert aratott a program. Azóta amint lehetőség nyílik rá, megy a múzeum. A legkedveltebb a '48-as fegyvergyűjteményünk bemutatását célzó program, amellyel számtalanszor ment házhoz a múzeum, de még mindig nem voltunk Keszthelyi Járás minden iskolájában. Célunk, hogy a tárgyakon keresztül közelebb vigyük a múzeumot azokhoz, akik nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak eljutni a múzeumba.

A Balatoni Múzeum fenntartja a programváltoztatás jogát.


Haraszti László és Haraszti Janka kiállítása

Megnyitó: 2017. október 14. szombat 16 óra

A megjelenteket köszönti: Ruzsics Ferenc, Keszthely város polgármestere

A kiállítást megnyitja: Lehota János, esztéta
Közreműködnek: a keszthelyi Festetics György Zeneiskola tanárai és diákjai

Haraszti László festő, művésztanár 1943-ban született Budapesten. 1966-ban végezte el a Képzőművészeti Főiskolát Kádár György és Barcsay Jenő tanítványaként. 1970-73 között Derkovits-ösztöndíjas, a Művelődési Minisztérium nívódíjasa (1975), Podmaniczky-díjas (1986).1988 óta Keszthelyen él. Lánya, Haraszti Janka 1995-ben végzett a Budapesti Képzőművészeti Főiskolán. Gerzson Pál és Klimó Károly voltak a mesterei.

A tárlat a Balatoni Múzeum Magyar Festészet Napjához kapcsolódó programsorozatának része.

További programjaink:
2017. október 19-21. 10.00-12.00
Tárlatvezetés a kiállításban Haraszti László festőművész vezetésével
2017. október 19. 18 óra
Kostyál László művészettörténész „Festészet Zala megyében a 20-21. században” című előadása
2017. november 18. 16.00
Haraszti László festőművész „Mozaikművészet Ravennában” című előadása
2017. december 16. 16.00
Haraszti László festőművész „Giotto freskóciklusa a padovai Scrovegni kápolnában” című előadása

A kiállítás 2017. december 16-ig tekinthető meg.
8360 Keszthely, Múzeum u. 2.
+36 83 312 351
www.balatonimuzeum.hu
info@balatonimuzeum.hu
Skype: bmuzeum
 

Baglyok és állatok napja a kultúrában
2017. október 13.

Több mint félszáz UHU, gyöngy- és egyéb „füles” dísztárgy a Nosztalgiamúzeumban.
A gyűjtemény közel félszáz elemének bemutatásával a látogatók figyelmét szeretnénk felhívni az állati lét minden formájára, köztük a baglyokra.

Mit is jelképez a bagoly? A bagoly a tudomány és a bölcsesség jelképe, a görög mitológiában Pallas Athene a tudás és bölcsesség istennőjének szent madaraként tisztelték. Mivel az éjszaka teremtménye mágiával és misztériummal párosítják. Emelett a nőiesség és a termékenység szimbóluma is.
A világ számos pontján kultikus állatként tisztelik, gyógyító erőt, különleges képességet tulajdonítanak neki.
 

Keszthely város első említésének 770. évfordulójára rendezett helytörténeti kiállítás 2017. június 3 – november 5. között

Keszthely 770. születésnapját ünnepli. A születésnap Keszthely első írásos említéséhez, egy 1247-es oklevélhez köthető, melyben a veszprémi káptalan a Zala megyei egyházak bevételeiből őt illető jövedelmekről rendelkezett. Városunk, a Balaton fővárosa azonban nemcsak 770 éve, hanem már 7700 éve emberlakta település. Egy település történetét sokféleképpen lehet megragadni, bemutatni. Kiállításunk tudatosan az itt élt embereket és családokat helyezi a középpontba, akik hosszú évszázadok, évezredek óta formálják a Balaton nyugati központjának és környékének történelmét, arculatát. A Kr.e. 6. évezred első újkőkori telepeseitől a római, népvándorláskori, középkori majd újkori és legújabbkori személyek, családok és közösségek történetén keresztül mutatjuk be a mához vezető utat. “Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe” idézhetjük fel Babits sorait.

A tárlat reményeink szerint nemcsak feltárja Keszthely gazdag örökségét, de az elődök példáján keresztül aktív cselekvésre is ösztönöz.
 
VII. MŰSZAK / Kulturális Piknik Kiállítása


Festők, grafikusok, szobrászok és irodalmárok, összesen 36 alkotó vett részt idén nyáron a Takács Ferdinánd és Szencz Lívia művészházaspár által megszervezett, cserszegtomaji Kulturális Pikniken. 

 A Művészek Szabad Alkotóközössége minden évben felidézi egy helyi kötődésű művész életművét. Ez alkalommal Halápy János festőművész Balatoni Múzeumból kölcsönzött festményei nyújtottak inspirációt a résztvevőknek. A szeptember utolsó napján nyíló tárlat az alkotótábor záró kiállításának anyagát mutatja be.

Kiállító alkotók:

Aggod István
Balogh Csaba
Basilides Bálint
Bánfi József
Bodnár Imre
Bogdan Tomashevszkij
Bubla Éva
Dragan Jovanović-Rile
Egressy Péter
Forró Krisztián
Illés Major Julianna
Lázár Nella – Schilthuis
Lénárd Gábor
Lichtenwaller Zoltán
Horváth Melinda
Kóródi Katalin
Kubinyi Katalin Sára
Laluk György
Máté Sándor
Molnár Zoltán
Novák Mihály
Novák Szilvia
Rizmajer Róbert
Szényi Zoltán
Takács Ferdinánd
Takács-Szencz Lívia
Tirnován Kata
Tirnován Tamás
Vermes Nóra

A kiállítás 2017. december 31-ig tekinthető meg.
 

Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK