Programajánló
Februári könyvajánló
Februári könyvajánló
Zalaegerszeg, Landorhegyi út 21.
8903 Pf.: 32
Tel./Fax.: 92 / 596-830
92 / 596-831
Skype -elérhetőségünk: javk-zeg
e-mail: javtk@dfmvk.hu
Eszes Rita: Rókatündér
Ha igazán szereted, elengeded? Midori nem hétköznapi lány – persze, minden tizennyolc éves így érzi. Ám ő az erdőben nevelkedett a kétszáz éves nagyanyóval, aki rókává tud változni. Midori is kicune azaz rókatündér, de még csak próbálgatja a képességeit. Egy nap meglátja a vonzó és különleges Akirát. A fiú mesél magáról a rókának, de sejtelme sincs, hogy az érti minden szavát. Csakhogy nagyanyó nem nézi jó szemmel Midori és Akira barátságát, ezért Oszakába küldi a lányt, hogy belekóstoljon a városi kamaszok életébe – és eltávolodjon Akirától. Midori egy csapat külföldi cserediákkal együtt kipróbálja a japán középiskolások mindennapjait. Szert tesz két új barátra: a szívtipró Tristanra, és a lázadó Reire, akik ki nem állhatják egymást. Mennyi titok szövi át a rituális szabályokat követő, fegyelmezett japánok életét? Hogy érzi magát egy félénk rókatündér a gimnáziumban? És mi történik, ha Akira egyszer csak felbukkan Oszakában?
Olvasói vélemény„Ha nagyon modoros akarnék lenni, akkor csak annyit mondanék, hogy „Egy tündéri könyv egy tündéri szerzőtől.” (moly – atalant)
Bram Stoker: Drakula
A regényirodalom egyik leghíresebb bemutatkozását nemcsak az olvasók fújják bő évszázada – 1897-es angliai megjelenése óta a Drakulá-t nem győzik újranyomni. Lehetetlen úgy olvasni a semmi jót nem ígérő invitálást, hogy ne lássuk közben Lugosi Bélát, Christopher Lee-t vagy Gary Oldmant, vagy ne halljuk gondolatban egy súlyos várkapu nyikorgását. Drakula, aki beinvitál, rögtön felismerhető vékony sasorráról, „fennhéjázón öblös” homlokáról, főleg pedig „sajátságosan hegyes” fogairól, amik „kiálltak az ajkak közül, amelyeknek feltűnő pirossága ily élemedett korhoz képest megdöbbentő életerőt mutatott”. Ekkor még nem tudja szegény Harker, hogy házigazdája nem szimpla baljós mágnás, hanem igazából egy négyszáz éves vámpír. Harker, a fiatal angol ügyvéd azért utazik a Kárpátok közé, a hátborzongató várkastélyba, hogy nyélbe üsse Drakula London melletti ingatlanvásárlását. Nem is sejti, miféle szörnyűséget szabadít ezzel a világra: a vámpír gróf ebben a nyugati metropolisban akar újabb áldozatokat szedni, újabb – élőhalott – segítőtársakat toborozni. Miközben Harker a romos várban senyvedve tervezi reménytelennek tűnő menekülését, Drakula kísértethajója máris Anglia felé közeleg, ahol két ártatlan fiatal nő készül a boldog házaséletre. Az egyik éppen Mina, Harker menyasszonya. Barátaiknak, egy ifjú angol és egy idős holland orvosdoktornak, egy angol főnemesnek és egy amerikai kalandornak minden bátorságukra és leleményességükre szükségük lesz, hogy elháríthassák ezt a pokoli támadást.
Olvasói vélemény: „Nagyon kíváncsian vártam, miről szól Bram Stoker regénye, ami ennyire ikonikussá és klasszikussá vált. A regényt 1897-ben írta, nem épp mai darab. Ezt már szinte az első oldalakon éreztem, hiszen olyan régimódi szavakat használtak, amik jelentésének utána kellett néznem, hiába segített a szövegkörnyezet megérteni.” (moly – Pandalány)
Nyáry Krisztián: Írjál és szeressél
Nyáry Krisztián összegyűjtötte a magyar kultúrtörténet legszebb, legérdekesebb vagy éppen legfelháborítóbb szerelmes leveleit, majd mára már jól ismert stílusában megírta keletkezésük történetét is. Félénk udvarlólevél, pimasz széptevés, szemérmes viszontválasz, írásos erotika, hideg elutasítás, csalódott szakítás, könnyes búcsúlevél: minden, ami a szerelmes levél műfajába belefért 1526 és 1976 között. Csokonai Vitéz Mihály, Móricz Zsigmond, Ady Endre, Nemes Nagy Ágnes, Kossuth Lajos, Örkény István, Jászai Mari, Krúdy Gyula, Latinovits Zoltán és még száz név a magyar közel- és régmúltból, akik levélben is megírták, mit gondolnak a szerelemről. Aki szerette az Így szerettek ők szerelmi történeteit, most sem fog csalódni.
Olvasói vélemény: „A kötet elsőre olyannak tűnik, mintha magát ismételné a szerző, ami félig-meddig igaz is, mert a címe lehetett volna simán Így szerettek ők 3 is. Azonban ez a kötet a felépítésétől egyedi. A fókuszban továbbra is többségben vannak irodalmunk képviselői, de egy-két politikus is belekerült a válogatásba. A 125 levél és történet 14 kategóriára van osztva, amelyek többsége a szerelem fázisainak is megfelelhetnek. Ezek mellett külön fejezetben olvashatunk a nőcsábász Krúdy Gyuláról, a poligámiára vágyó Szabó Lőrincről és egy nagyon hosszú kapcsolatról. Megjelenik a plátói szerelem, a beteljesült szerelem, a vágyakozás, a féltékenység, a szakítás és persze a halál is. A történetek közül engem legjobban Krúdy kalandjai, Szabó Lőrinc vágyakozása és a Kosztolányi körül kialakult szerelmi háromszög fogott meg, de Ady és Léda kapcsolatát is jó volt olvasni több fejezetben. Egyes történetek tovább olvasási vágyra késztetik az olvasót. Ehhez még hozzájárul a szerző olykor ironikus humora is. A szöveget olykor képek egészítik ki, közelebb hozva az olvasóhoz a történetet. A kötet ajánlható bárkinek aki szereti a szerző műveit, illetve ha irodalmunk nagyjainak magánéletében szeretne kutakodni.” (moly – Alvarando)
Kari Hotakainen: Az ismeretlen Kimi Räikkönen
„Csodálatos lenne inkognitóban vezetni a Forma-1- ben” – mondja Kimi. De persze ő is tudja, hogy ilyen világ nem létezik, és nem létezhet. Lehet fűnyírót vezetni inkognitóban, de nem egy hétmillió eurós versenyautót. Kimi Räikkönen, a Jégember a Forma-1 világának egyik legismertebb és legnépszerűbb alakja, és mégis jórészt ismeretlen: szűkszavú megnyilatkozásait imádják a rajongói, akik nyilván szeretnének többet is megtudni erről a fantasztikus sportolóról. Az egyik legnagyszerűbb – és legnépszerűbb – mai finn prózaíró, Kari Hotakainen erre vállalkozott: hogy megismerje az embert a csillogó, lélegzetelállító díszletek mögött. Könyve nem hagyományos sportolóéletrajz, hanem stílusával is magával ragadó irodalmi mű egy szerény származású – és a sztárallűröket máig is szerényen kerülő – emberről, aki világbajnok lett, dúsgazdag ember, a finnek bálványa, ikonja és valóságos brand. Egy világhírű, és mégis ismeretlen sportoló fantasztikus, humoros és megható portréja. Hotakainennek sikerül az, ami még senkinek: szóra bírta Kimit – de a képet kiegészítik a hozzá legközelebb álló emberek: anyja, testvére, felesége, barátai, pilótatársai, csapatfőnökei, szerelői is a visszaemlékezéseikkel és a sztorikkal, amelyek nemcsak Kimit, az embert varázsolják elénk, hanem a világot is, amelyben él: azoknak az embereknek a világát, akik irdatlan pénzeket keresve ugyan, de az életüket kockáztatják minden egyes versenyen.
Olvasói vélemény: „Vegyes érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban, de az is lehet, hogy csak nagy elvárásokkal kezdtem neki az olvasásnak. Kedvelem Kimit, de az évek alatt nem olvastam utána túlságosan az életének, így viszonylag sok új információt tartalmazott a kötet, de valahogy a formával nem voltam teljesen kibékülve. Hiába vártam, nem ragadott magával a szöveg, nem olvastatta magát. A kötet inkább egy portrét szeretne festeni az egyik legkedveltebb Forma-1-es pilótáról, de eléggé zavaró volt, hogy nem találtam a szerkesztési elvet, az időben folyamatosan ugrált a szerző, és biztosan ez sem könnyítette meg, hogy magával ragadjon a könyv.” (moly - Enci85)
Szentesi Éva: Pedig olyan szépen éltek
Nyilánszki Mari hétéves. Egy Tisza-menti kisvárosban él, fullasztó, szeretet nélküli közegben. Kopogós cipőről, Barbie babáról és arról álmodozik, hogy az anyukája, amikor nagy ritkán hozzá szól egyáltalán, ne úgy szólítsa, hogy „Mari, fiam”. Nem csoda hát, hogy amint tud, elmenekül otthonról. Önmagát és a boldogságot keresi, de vajon képes-e a boldogságra az, akit olyan hosszú ideig csak boldogtalanság vett körül? Szentesi Éva író, rákellenes aktivista, a WMN.hu magazin főmunkatársa. A Hamvaimból című könyvében őszintén és tabuk nélkül írt rákos megbetegedéséről. Első novelláskötete, a Kardos Margit disszidál 2017-ben jelent meg.
Olvasói vélemény: „Durva. Nagyon tetszett és gyorsan is haladtam vele. Az elején nagyon sok dologgal tudtam még azonosulni, a vége felé durván elfajzott, vagy kiforrt inkább a téma. Olyan egyértelműen, tisztán mutatta be azt, hogy az élet igenis ilyen is, nemcsak rózsaszín felhő, boldogság, függetlenül attól, hogy mid van, az nem jelent semmit. Mennyire (nem) számítanak a külsőségek, mennyire vakok vagyunk és céltalanok. Imádtam.” (moly - rekuci0120)
A könyvajánlók a www.moly.hu oldalról származnak, valamint az olvasók gondolatait is tartalmazzák
Zalaegerszeg, Landorhegyi út 21.
8903 Pf.: 32
Tel./Fax.: 92 / 596-830
92 / 596-831
Skype -elérhetőségünk: javk-zeg
e-mail: javtk@dfmvk.hu